Atilla'nın Sarayı'nda Bir RomalıGrek Seyyahı Priskosa Göre Avrupa Hunları

%15
Atilla'nın Sarayı'nda Bir Romalı %15 indirimli Ali Ahmetbeyoğlu
Bizans İmparatorluğunun haricî politikasında mühim vazifeler üstlenen Priskos, İmparator II. Theodosius (480-450) tarafından Avrupa Hun İmparatoru Attilaya gönderilen elçilik heyetinde vazife almış ve Theodosiusa kızgınlığı sebebiyle elçileri huzuruna kabul etmek istemeyen Attilayı ikna ederek imparatorluk memuru olan Maximinus ile görüşmesini sağlamıştır. Priskosun bu seyahat boyunca müşahedelerini ihtiva eden tarihî eseri V. asır Avrupa Türk ve bilhassa Attila devri Hun tarihinin yegâne ana kaynağı durumundadır.
Tercümesini verdiğimiz bu eser, Avrupa Hunlarının siyasi tarih ve kültürleri bakımından oldukça mühim hususlar ihtiva etmektedir. Attilanın Bizans ile ilişkilerine dair Priskosun verdiği teferruatlı bilgilerin yanısıra, Hunların Batı Roma İmparatorluğu ve Perslerle olan münasebetlerine dair de çeşitli malumatlar vermektedir. Ayrıca Bizans kaynaklarında ilk defa rastlanan bazı Türk boylarının Doğu Avrupada ortaya çıkışlarından da geniş olarak bahsedilmektedir.
Priskos, Türk devlet teşkilatı, adalet sistemi ve Türkün insana verdiği kıymet ile bunların Romadaki tatbikini mukayese imkanı sağlamaktadır. Attilanın şahsiyeti, mütevazı hayatı, sarayı, ziyafet sofrası ve orada uygulanan protokol, idare tarzına dair de kıymetli bilgiler vermektedir.
Stok Kodu
9786055200398
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
136
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2014-02
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat