İhtilalci Subaylar 1

%15
İhtilalci Subaylar 1 %15 indirimli Ersal Yavi
İhtilalci Subaylar 1: Türk Ordusu İçindeki Gizli İhtilal Örgütleri: Fotoğraflar, Belgeler, Tanıklar, Anılarla 1905 - 1962 Dönemi hakkında :
Hepsi tek tek tabanca üzerine el basarak yemin ettiler. Asker konuşunca: Askerler neden siyasete karışıyor? Acaba ordu darbe mi yapacak? kaygı ve eleştirisi geliyor. Ülkenin bunalımlı dönemlerinde: Nasıl olsa ordu var, Ordu neden susuyor? Neden hâlâ harekete geçmedi? demeye başlanılıyor. Sözde, bir kurtarıcı çıkacak ve bütün sorunları çözecektir (!) Sivil olmazsa asker olur, asker olmazsa sivil olur. Bu hep böyle oldu. Kimi siyasetçiler, vurguncular bozuk sistemden nemalanırken; kurtarıcılığa soyunan ihtilalcı-muhtıracı subaylarla, kimi yurtsever siviller de aynı sistemin kurbanları oldular. İhtilale neden olanlar mazlum, ihtilali yapanlar zalim ilan edilir.
Askeri disiplin, kör mekanik bir itaat hissini değil, herkes için hukuka uygun davranışla kamu yararının, toplum düzeninin, yurttaş hak ve hürriyetlerinin korunmasını ifade eder. Toplumun en iyi yetişmiş kesimi de olsa, Ordunun bir bölümü her zaman doğru düşünmeyebilir, hatta yapabilir. Ama sizdendir ve kendi içinde ortak aklı üreterek yanlışları görüp, düzeltme mekanizmalarına sahiptir. (Ön kapaktan)
Stok Kodu
9789757045128
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
461
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat