Anadolu'da Antik Dönemden Günümüze Su Mühendisliği Harikaları

Anadolu'da Antik Dönemden Günümüze Su Mühendisliği Harikaları İrfan Un
Su, kimi zaman sınırları belirleyen, uğrunda savaşlar verilen; yaşamın kaynağı, dünyada bereketin sembolü... Tarihin bilinen ilk uygarlıklarından günümüze kadar, dünyada medeniyetler her zaman su kaynaklarının civarında kurulmuştur. Su, gelişimin en önemli belirleyicisi olmuştur.

Medeniyetlerin beşiği olan ülkemiz ise bu açıdan ayrı bir öneme sahiptir. Dünyada suyun kullanımı ile ilgili en önemli örnekler Türkiye sınırları içinde bulunmaktadır. Kemerler, sarnıçlar, sulama kanalları hatta dönemin imkanlarının çok ötesinde bir teknoloji ile inşa edilen barajlar, başımızı çevirdiğimiz her yerde bize bakmaktadır.

Bu çalışma, WILO adına popüler bilim yazarı İrfan Unutmaz tarafından gerçekleştirilmiştir. Unutmaz, Hititlerden başlayıp günümüze kadar gelerek, WILO'nun Türkiye'deki 20. kuruluş yılında, sayıları 30'u bulan değişik dönem ve kültürlere ait 21 mühendislik anıtını yerlerinde incelemiştir. Yapılan detaylı araştırmalarla, bu anıtların mimari ve mühendislik özellikleri fotoğraflarla birlikte ayrıntılı olarak gözler önüne serilmiştir.

Suya tüm dünyada yüksek verimlilikle yön veren WILO, su mühendisliğinin Türkiye'deki tarihsel yolculuğunu anlatan bu değerli çalışmayı, kütüphenelere ve sektöre armağan etmekten gurur duymaktadır.
Stok Kodu
9786058671201
Sayfa Sayısı
294
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2013-09
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat