Türk Ticaret Kanunu Ticari Mevzuat ve İkincil Düzenlemeler

Türk Ticaret Kanunu Ticari Mevzuat ve İkincil Düzenlemeler %15 indirim
İlk defa 1966da Açıklamalı, Notlu, Karşılaştırmalı Türk Ticaret Kanunu olarak okuyucu karşısına çıkan, daha sonra ticari mevzuatı da bünyesinde ve adında içererek uzun yıllar yayımlanan kitap, kırksekiz yıl sonra Açıklamalı, Notlu, Karşılaştırmalı Türk Ticaret Kanunu, Ticari Mevzuat ve İkincil Düzenlemeler başlığı altında gene ilk basısındaki yazarları tarafından hedef kitleye sunuluyor.Kitabın yarım yüzyıla yaklaşan hayatı ve içeriği ile adında meydana gelen değişiklikler Türkiyede geniş anlamda ticaret hukukunun gelişim sürecini ve 6102 sayılı Kanunla yerleştiği yeni yörüngeyi açıklıyor. Bu yörünge hesap verme, dürüstlük, sorumluluk ve şeffaflıkla tanımlanıyor.

Yeni bası şu noktalarda güncelleştirilmiştir.

1. Türkiyenin 112.000 AOdan sadece 2.500 adedinin denetlenmesi ile yetinmesini uygun gören, hiçbir uygar ülkede benzeri bulunmayan denetimsiz AO hukukunun yaratıcısı olan 6335 sayılı Kanunu ve bu Kanunun çıkması için yoğun çaba gösteren çevreleri ve meslek erbabını sekiz ay sonra yürürlüğe girerek mahcup eden 6455 sayılı Kanun ilgili açıklamalarıyla birlikte kitapta yerini almıştır. Ayrıca LOda ortağın çıkarılmasına ilişkin TKnın 621. maddesini değiştiren 6495 sayılı Kanuna da bu basıda yer verilmiştir.

2. 6335 sayılı Kanundan sekiz ay sonra çıkarılan ve 110.000 AOyu denetleyecek denetçiler düzeninin esaslarını belirleyen, Türkiyeyi tekrar uygar ülkeler ailesine iade eden 6455 sayılı Kanuna dayanan Bakanlar Kurulu Yönetmeliği bu basının özelliklerinden biridir.

3. Yeni bası 6 Aralık 2012 tarihli 6362 sayılı yeni Sermaye Piyasası Kanununu da içermektedir.

4. Benzer yayınlarca örnek alınan Notlar-Yorumlar kısmı, önceki basıya göre geliştirilmiş, ticari işletme ve ticaret şirketlerinin notları kısa şerh özelliğine daha çok yaklaştırılmış; sigorta kitabında ise genel hükümler yorumlanmıştır. Yorumların özlü, temelleri açıklayan, özgün ve okuyucuları madde metnini okumanın hemen ardından anlamın içine sokmayı amaçlayan bilgiler olması için özel çaba harcanmıştır. Okuyucuların bu yorumları okumasını tavsiye ederiz.

5. Seçilmiş mevzuat güncelleştirilmiş, kavramlar dizini daha da zenginleştirilmiş ve cetvele yeni kısaltmalar konulmuştur.Onbeşinci basıda da kitabın kurumlaşmış kişiliği ve kişiliğinin bir parçası olan hacmi korunmuştur. Mevzuat için 01.03.2014 tarihi esas alınmıştır.Bu basıda da, gene yakın çalışma arkadaşlarımız, başta Serpilhan Türkan Burgucu olmak üzere, avukat Melike Demirci ile avukat Mehtap Mertol Digili bize yardımcı oldular, onlara minnettarız. Kapak için değerli sanatçı Murat Eceye, dostumuz Vedat Carbaşa ve dizgiyi, sayfa düzenini yapan Berrin Doğrula şükranlarımızı sunarız.Ünal Tekinalp/Ersin Çamoğlu

Mecidiyeköy/Esentepe, Ocak 2014
Stok Kodu
9786054823345
Boyut
165-235
Sayfa Sayısı
1302
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2014-04
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat