Evlad-ı FatihanTürki Dünyanın Yükselişi

%15
Evlad-ı Fatihan %15 indirimli Hugh Pope
Türki dünya 140 milyonluk bir nüfusu içine almaktadır. Türki dilleri konuşan halklar Sibirya ve Çin'in eski medeniyetlerinden, Orta Asya'daki altı devletlik bir eksen üzerinden, Batı Avrupa ve Amerika'da hızlı büyüyen göçmen topluluklarına dek uzanır. Çoğunluğu Müslüman olan bu halklar, Batı'yla beraber çalışmaya hazırdır ve yeni Hazar Denizi petrolünü kontrol etmektedirler. İçlerindeki en güçlü ve en sağlam temellere oturan ülke olan Türkiye uzun zamandır NATO'nun büyük bir dayanağı olagelmiştir. Türkiye, Türki dünyadaki Müslüman çoğunluğa sahip en demokratik ülke olmasının yanı sıra Avrupa Birliği ile de tam üyelik için görüşmelerini sürdürmektedir.
Bu önemli yeni kitabında Wall Street Journal'ın temsilcisi olan Hugh Pope, bir zamanlar Çin'i ve Bizans'ı fetheden göçebe orduların torunlarını canlı bir biçimde resmediyor. Pope, Batı Çin'deki Sincan'da (bu bölge ülkede son kalan isyan kalelerinden biridir), Orta Asya boyunca, İran'da, Irak'ta, Hollanda'da; (Berlin'in her sokak köşesinde Türkçe duyulabilen) Almanya'da ve ta Amerika'nın Appalachian Dağları'nda yaşayan çok çeşitli Türkler arasındaki bağlantıları gösteriyor. Yol boyunca, Türkiler tarafından yönetilen İslam coğrafyalarına yeni bir bakış sunuyor-ki bunlar arasında Hindistan'ı fetheden Mogul İmparatorluğu, modern İran'ın temellerini inşa eden Safeviler ve 500 yıllık imparatorluğu Balkanlar, Orta Doğu ve Türkiye'yi kapsamış olan Osmalılar da bulunuyor.
Dünyadaki en önde gelen Türkiye uzmanlarından biri olan Hugh Pope, bu çeşitli, etkileyici ve hırslı etnik grubun pek çok yönüyle karşılaşmak ve bu çeşitliliği özümsemek için geniş Türki dünyayı baştan başa dolaşıyor. Yüzyıllar öncesine dayanan, -Atilla'nın emrindeki göçebe savaşçıların askeri efsanelerinden Büyük Oyun dönemi ve ötesine dek-efsaneler ve hikayelerle dolu Evlad-ı Fatihan, uzun zamandır göz ardı edilen bir konu üzerine yazılmış okunması gereken bir eser.
Stok Kodu
9789758857180
Boyut
145-205
Sayfa Sayısı
413
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-12
Çeviren
Özge Baykan
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat