(1901-1974) İstanbulda doğdu.Mülkiyeden mezun oldu, 1924-33 arasındaçeşitli kentlerin liselerinde tarih, coğrafya,psikoloji ve sosyoloji öğretmenliği yaptı.1933teki Üniversite Reformu ile İstanbulÜniversitesinde görevlendirildi. 1940tafelsefe profesörü oldu. Sosyoloji Bölümününkurulmasını ve kurumsallaşmasını sağladı.1944-48 yıllarında İTÜnün daveti üzerinesanat tarihi dersleri verdi. Çalışmalarınıuluslararası platformda da sürdürdü.UNESCO Üyeliğinin ardından ISAnın(Uluslararası Sosyoloji Derneği) kurucuüyesi, sonra da başkan yardımcısı olduve 1953te 15. Uluslararası SosyolojiKongresinin İstanbuldadüzenlenmesini sağladı.
Genç yaşında başladığı, sosyolojiden felsefeye, tarihten edebiyata ve sanata uzanançeşitli alanları bütünleştiren yayın faaliyetini vefatına dek kesintisiz sürdürdü. Kültürve düşünce dünyamızdaki etkisi, ünlü felsefeci Hans Reichenbacha Bu adam beyinoburluğuna tutulmuş dedirtecek denli etkindir.
Ülkenin Seçme Eserleri kapsamında yayınladığımızZiya Gökalp, Millet ve Tarih Şuuru, iki ciltlik Felsefeye Giriş, Aşk Ahlâkı,Uyanış Devirlerinde Tercümenin Rolü ve Yarım Adam'ın ardından Ülken'in dev eseriTürkiye'de Çağdaş Düşünce Tarihi'ni okurlarımıza sunuyoruz.Türkiyede Çağdaş Düşünce Tarihi, Tanzimat sonrası düşünce yaşamımızın gelişimini ve ülkemizdeki bütün düşünce akımlarını sergiliyor. Kendi alanında tek kaynaksayılması gereken ve bir ansiklopedi niteliği taşıyan bu yapıtın bir başka önemi debugün geniş bir okur yığınının yararlanamadığı süreli yayın organlarını süzgeçtengeçirmesi. Yapıt Namık Kemalden Ziya Gökalpe, Ali Suaviden Mustafa Suphiye,Dr. Abdullah Cevdetten Hikmet Kıvılcımlıya, Beşir Fuattan Prens Sabahattine,Yusuf Akçuradan Ahmet Ağaoğluna, A. Hamdi Başara dek uzanan geniş bir alandadüşünce yaşamımızın köşe taşlarını bütün zenginliğiyle gözler önüne seriyor.
Stok Kodu
9786053608561
Boyut
155-230
Sayfa Sayısı
776
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2013-05
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat