Atom teorisinin yeni ve üretken biçimlerinin keşfi nedeniyle 1933 yılında Nobel Fizik Ödülünü alan İngiliz fizikçi Paul Dirac (1902-1984), teorik fizikçi standartlarına göre bile son derece acayip bir adamdı. Son derece duz mantıklı ve içine kapanık biriydi. Hatta meslektaşları, konuşma kabiliyeti olan bir insanın, konuşabileceği en düşük kelime sayısı için bir birim icat etmişlerdi: 1 Dirac = Saatte ortalama bir kelime. Soruları Evet ya Hayır diye cevaplardı. Ancak Fark etmez diyerek kullandığı kelime sayısını yuzde yuz artırarak etrafını şaşırttığı da olurdu.
Albert Einsteinın, Deha ile delilik arasındaki baş döndürücü yolda tutturduğu denge felaket diye andığı Dirac, öte yandan kafası müthiş berrak çalışan ve kimsenin kendisi hakkında ne duşunduğune aldırmayan biriydi. 28 yaşında İngiliz Kraliyet Bilim Cemiyetine seçilen kuantum mekaniğinin kurucusu Diracın ortaya attığı ve önceleri bilim camiasında itirazlara neden olan fikirler, sonradan kabul görecekti. Saf teoriye duyduğu inançtan guç alarak öngörduğu antimadde, yıllar sonra deneylerle kanıtlandı. Sonradan pozitron adı verilen pozitif elektronu, deneylerle ispatlanmadan önce matematiksel olarak buldu. Önceleri kimsenin kabul etmediği delik teorisi de yine ileride kabul görecekti.
Bilimsel yaklaşımının temelini en iyi özetleyen, Fizik kanunları, matematiksel güzelliğe sahip olmalıdır sözu uyarınca bulduğu insanın içini acıtacak kadar guzel elektron denklemi, ölümünden sonra unlu Westminster Abbeye Dirac anısına dikilen taşa kazındı: i.=m.
Dünyaya sadece yaparak değil, yapmayarak da fayda sağlamış biridir Paul Dirac; II. Dunya Savaşı sırasında ileri gelen bütün nükleer fizikçileri Manhattan Projesi kapsamında bir araya getiren ABD ve İngilterenin ısrarlarına rağmen atom bombası yapımına katkı sunmadı.
Kendisi de fizikçi olan Graham Farmelonun, bilimsel terminolojiden taviz vermeden alan dışındakilerin bile takip edebileceği biçimde kaleme aldığı elinizdeki biyografi, dünyanın bu en tuhaf fizikçisinin hayatından hareketle butun tuhaf insanlara, etrafa aldırmadan doğru bildikleri yolda yurume cesareti veriyor.
Stok Kodu
9786053321408
Boyut
165-245
Sayfa Sayısı
563
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2014-06
Çeviren
Zeynep Alpar
Kapak Türü
Şömiz Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat