Anadolu'da Türkmenler ve Yörükler

%15
Anadolu'da Türkmenler ve Yörükler %15 indirimli Orhan Sakin
Tarihçi ve arşivci Orhan Sakin'in arşiv kaynaklarına datanarak hazırlamış olduğu eser, önce genel hatlarıyla 16. yüzyıl Anadolusu'nun idari taksimarı ile demografik durumuyla birlikte, Türkmen / Yörüklerin tarihi, Anadolu'daki dağılımları ve sosyoekonomik yapılarını ele almakta sonra kabile ve obalarının arşiv kaynaklarına dayanan ayrıntılı bir listesini sunmaktadır.
Anadolu gibi büyük bir ülkenin tarihsel ve kültürel dönüşümünü gerçekleştiren Türkmen / Yörüklerin, Anadolu'ya yerleşmeleri ve geçirdikleri tarihsel sürecin yeterince araştırıldığı söylenemez. Anadolu'da Türkmen / Yörük boylarının eldeki arşiv malzemesinin ışığında kaynaklara inilerek ortaya konulması, şüphesiz milli tarihimizin aydınlanmasına yönelik çalışmalara önemli katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda bugünkü toplum yapımızın ve kültürümüzün daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacak, milli kültürümüze zenginlik katacaktır. Kanaatimizce Türkmen / Yörükler iyi bilinmeden, "Anadolu Türk Tarihi" nin tam anlamıyla anlaşılması mümkün değildir.
Eserdeki listelerde boy ve kabile isimleri, bilginin alındığı arşiv kaynağını gösterecek şekilde düzenlenmiştir. Böylece, Anadolu'nun tamamının siyasi birliğinin sağlandığı tarihi bir kesite ait derli toplu bir liste vermesi, eseri, konuya ilgi duyanlar için vazgeçilmez önemli bir kaynak yapmaktadır.
Stok Kodu
2002946100009
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
582
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-03
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat