1915 Osmanlı-Rus Ermeni Trajedisi

%15
1915 Osmanlı-Rus Ermeni Trajedisi %15 indirimli George Maleville
Elinizdeki tuttuğunuz, gerçeğin ışığıyla, Batı'nın öne sürdüğü savları çürüten kitap, bir Fransız Avukatının 1915 Ermeni olaylarıyla ilgili nesnel ve başarılı savunması olmanın ötesinde, Türkiye'yi asılsız savlarla suçlayanlar için hazırlanmış bir iddianamedir. Avukat George de Maleville, Ermeni soy kırımı savını belgelerle çürütmekle de kalmıyor, Fransa'nın diktiği "Kin Anıtı"nın "... bayağı bir düşüncenin ürünü" olduğunu vurgulayarak tarihe not düşüyor.

Maleville'in konuyu her aşamada belgelere dayanarak inceliyor. Bilgi ve belge için İstanbul'a geldiğini anlıyoruz. "İstanbul'a giderek tüm kentte oturan Ermeni toplumunu ziyaret ettik ve yüzlerindeki ifadeyi inceledik. Hiçbir yerde, Türklerle sürekli olarak birlikte yaşayan Ermenilerde hiçbir korku duygusuna rastlamadık. Pazar yerlerinde, limanda bulunan lokantada, iki toplum arasındaki bağlılık tamdır ve burada Paris'ten göç etmiş toplumlar arasındakinden çok daha içtenlikle ve sempatiyle sürmektedir. Dahası bu Ermeniler kendi aralarında Türkçe konuşmaktadırlar. Türkçe onların dilidir." der ve şöyle sürdürür.

"Osmanlı İmparatorluğu dünya savaşının karışıklığı içinde yıkılıp gitmiştir... Tarih hergün yapıldığına göre, onlar için sadece şu anı düşünmek gerektiğini söylemek için gelen bir adam çıkmıştır. Bu adam Türk Milletine saygınlığını ve umudunu geri vermiştir."

"Ve Atatürk'ün varisi olarak onun adına Türk Hükümeti, sadece eğitimi ne olursa olsun, güncel kanıtları olmayan ve niyetleri kötü olan şu Ermeni iftira kampanyasını öfkeyle geri püskürtebilmektedir."

"Bunu anlamak Avrupalılara düşer,"

Maleville'in "Türklere ve Ermenilere karşı duyduğumuz sempati ile yaptığımız çalışma" dediği kitabın tarihe gerçeklerin notunu düşürdüğü görülmektedir.
-M. Emin Değer-
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758269150
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
159
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-01
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat