Şehirleri yazma derdinden muzdarip bir yazarımız da Mustafa Armağandır. O da şehirlerin tutkunudur. Çünkü şehirleri yorumlamak, insan tarihinin akışıyla cebelleşmek demektir.
İlber Ortaylı

Şehirleri konuşturan yazar Mustafa Armağan, İstanbul ve Bursadan sonra bu sefer de her adımında Osmanlının izlerini keşfettiği St. Petersburgun ruhuna götürüyor okurlarını. 300 yaşındaki bu görkemli başkent, genç ömrüne sığdırdığı muhteşem ve korkunç arasındaki asırlık gel-gitlerini onun satırları içinden yansıtıyor bize. Kitabın içinde bütün bir modern Rusyanın macerası soluk alıp veriyor. Okuyucu, şehrin kurucusu Deli Petrodan geride küllerinden başka bir şey bırakmayan Son Çar II. Nikolanın acı sonuna kadar tarihten edebiyata, baleden müziğe, sanattan mimariye, Dostoyevskiden Katerinaya kadar pek çok konuda bir Rus tarihi okuması yapma imkânına sahip oluyor ve Osmanlının tarihte hiç ilgisi olmadığını sandığımız topraklara bıraktığı izlerin peşine düşüyor.

İlber Ortaylının önsözünün de yer aldığı Petersburgda Osmanlı İzleri-Kuğunun Son Şarkısı, Türkiyeden, İstanbuldan çarların başkentine uzatılmış bir köprü kurma denemesi... Mustafa Armağan, bu defa şehrin içindeki tarihi günümüze taşıyarak St. Petersburgun tarihini keşfe davet ediyor okuyucusunu.

Zevkli ve öğretici bir yolculuk sizi bekliyor...
Stok Kodu
9786050804355
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
280
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2012-08
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat