Osmanlı hangi tarihte kuruldu?
Padişahın özel odasında ne gibi şifreler var?
Kanunî Nuhun gemisini aramış mıydı?
Günümüzde Kanuniye ne gibi iftiralar atılıyor?
Muhteşem Yüzyıl mı? Muhteşem Rezalet mi?
Özgürlük Heykelini Sultan Abdülaziz mi yaptırdı?
Mithat Paşa bizim Neronumuz muydu?
Eyüp Sultanın kardeşi hangi ilimizde yatıyor?
Mimar Sinan, Mihrümah Sultana gerçekten âşık oldu mu?

Tarihine hayret nazarlarıyla bakmayanlar ondaki canlılığı, renkliliği ve ilginçliği de göremezler. Oysa tarihe delici bir nazarla bakıldığında bugün olup bitenlerden çok daha fazla hayret edilecek olaya rastlamak mümkündür. Eski ABD başkanlarından Harry Trumanın dediği gibi Bilmediğimiz geçmiş dışında dünyada yeni bir şey yoktur.

Mustafa Armağan asıl tarihteki olaylara hayret etmeyenlere hayret eden araştırmacı zihinlerden biri. Öğrencilerin nasıl olup da tarih derslerinde esneyebildiklerini, tarihin, idrakimizi diken diken edecek nice süngülenmiş olayla örülü olduğunu ve aslında insanlardaki merak duygusu bilenirse tarihin bize söyleyebileceği çok sözü bulunduğunu iddia eden Armağan, bu yeni kitabında okurlarıyla birlikte gerçek tarihin peşine düşüyor, tarih okyanusundan bulup çıkardığı incileri onlarla cömertçe paylaşıyor.

Gerçek Tarihin Peşinde tarihimizde bilinmeyen, unutulan ve yitirilmiş gerçeklerin fark edilmesi yönünde cesurca bir girişim. En önemlisi de, bu tarihin, Türkiyenin geldiği noktaya yakışmadığı kanaatinde.
Stok Kodu
9786051146676
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
272
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2011-09
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat