1870 yılında Fransa ile Almanya arasında yaşanan savaş, Fransız toplumunda derin bir bunalım ve çürümeye yol açarak sona ermiştir. Arzularının peşinde koşan, kolay yoldan zengin olmak isteyen küçük burjuva Georges Duroy, rastlantı sonucu karşılaştığı eski bir arkadaşının yardımıyla gazeteciliğe adım atar. Yakışıklılığı ve çekiciliği kısa sürede dönemin sosyetesinin dikkatini çeker. Basın, sermaye ve iktidar ilişkileri sarmalında hızla yükselen Duroyun, her şeyi çıkara endeksleyen burjuva ahlakında gözlenen büyük çürüme ve acımasızlık kısa sürede yaşam biçimi haline gelir. Bu durumda aşk, sevgi, dayanışma gibi değerler kendi halleriyle anlamlı kalamaz artık. Maupassant, insanın yaşamını şekillendiren şeyin çevre olduğunu anlatmaya çalışırken, medya dünyasıyla iktidar arasındaki ilişkiyi çarpıcı bir şekilde ortaya koyar.
Tolstoy, Zola, Turgenyev özellikle de Flaubert övgüyle söz eder Guy de Maupassanttan. Eserlerinde dönemin ruhunu özgün ve eleştirel bir şekilde yansıtmaya özel bir önem vermiştir. Yayınlandığı yıllarda büyük bir ilgiyle karşılanan Bel Ami bu yönüyle de ayrıcalıklı bir yere sahiptir.

Guy de Maupassant 5 Ağustos 1850 yılında doğmuş, 1893 yılında ölmüştür. Bir süre Yvetotdaki bir din okuluna devam eden Maupassant, bu okuldan atılmıştır. Ardından Rouen Lisesini bitirmiş, hemen sonrasında Fransa ile Prusya arasında başlayan savaşa gönüllü olarak katılmıştır. Savaş bitince, 1871 yılında Nordmandieden ayrılıp Parise yerleşen Maupassant, on yıl boyunca Denizcilik Bakanlığında çalışmıştır. Onun yazarlık ve gazetecilik yaşamında Gustave Flaubert önemli bir rol oynamıştır. Flaubertin desteği ve teşvikiyle başta Emile Zola ve Rus yazar Ivan Turgenyev olmak üzere, dönemin pek çok ünlü edebiyatçısıyla tanışmıştır. Yazarın en verimli yılları, 1880 ile 1891 yılları arasıdır. Güzel Dost -Bel Ami- adlı romanı 1885 yılında yayınlanmış ve dört ay gibi kısa bir sürede otuz yedi baskı yapmıştır.
Stok Kodu
9789755452647
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
306
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2012-04
Çeviren
Aydın Karahasan
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat