Dr. Ali AHMETBEYOĞLU
Hayrullah CENGİZ
Yahya BAŞKAN
En eski medeniyet havzalarından biri olan bugünkü Irak topraklarında birçok devlet kuruldu. Aynı zamanda pek çok kavim de çeşitli tarihlerde buraya yerleşti. Sümerler, Asurlular ve Babil Krallıkları eski çağların devletleri idi. Araplar, Selçuklu Türkleri orta çağlarda bölgeye hakim oldular. Irak'ın son dört yüz yılı Osmanlı-Türk dönemidir. Bölgenin son yüzyılı, İngiliz işgali ve karışıklık dönemi olarak tarihe geçti.
Nihayet, ABD tek süper güç olarak ortaya çıktı ve yeni dünya düzenini ilan etti. Yeni Dünya Düzeni Ortadoğu'da yeni oyunlar gerektiriyordu. Bu oyunda Saddam Hüseyin'e yer yoktu. O, kitle imha silahları temin etmiş hatta nükleer silah yapma girişimlerine hız vermişti. Bu ne ABD'nin ne de Ortadoğu'daki en büyük müttefiki İsrail'in hoşuna gitmişti. ABD için çare belliydi: Müdahale. Ama bunun için milletlerarası arenada gerekçe gerekliydi. Gecikmeden bulundu. Saddam'ı yerinde bırakmak zorunda kaldı.
Tarihler 11 Eylül 2001'i gösterdiğinde ABD evinde vuruldu. İki dünya savaşına katılıp topraklarında tek bir düşman mermisi dahi patlamayan bu süper güç, büyük bir yara aldı. ABD halkının kendini güvende hissetme duygusu büyük oranda zedelenirken, ABD de prestij kaybına uğradı. Kendince suçlu veya suçluları tespit etmekte gecikmedi. Birini Afganistan'da ararken diğerini de Irak'ta gösterdi. Bunlar terörist veya teröre destek veren devletlerdi. Milletlerarası arenayı ikna edecek yeterli delil bulunamamıştı ama güçlüydü ve bu da haklı olması için kafi idi. Afganistan'da fazla zorlanmadı. Bu arada bölgeye çok askeri güçlerini yerleştirdi. Sıra Irak'a gelmişti. Bugün dahi hala bulunamayan kitle imha silahları Irak'tan istendi. Yok cevabı ABD'yi ikna etmedi. Fakat Irak, Afganistan'dan farklı bir konumdaydı. Bir yerin mülkiyetine sahiplenmek başka bir şey, düzen ve kontrol etmek başka bir şeydi. Irak'ta ABD işgali tam bir kaos meydana getirdi.
Tarihin yeni bir sayfası çevriliyor. Bu sayfada kaybedilenleri yeniden temin etmek ve geleceğe güvenli, emin adımlarla ulaşmanın yolları aranmalıdır. Bunun en önemli kılavuzu, bölgenin tarihini ve dünya siyasi arenasındaki yerini bilmektir.
Stok Kodu
9789756596210
Boyut
150-210
Sayfa Sayısı
819
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat