Keşkül Dergisi 30. Sayı

%15
Keşkül Dergisi 30. Sayı %15 indirimli M. Fatih Çıtlak
Dedi Gördüm Ol Habîbin Ânesi, / Bir Acep Nûr Kim Güneş Pervânesi

Cenâb-ı Hakk lûtfetti, kerem eyledi, bizi Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)e bende eyledi. Bizi Onun ümmeti olmakla ve Onu tanımakla şerefyâb eyledi. O gönderilişi sonra lâkin nuru evvel olan Resûl-i Kibriyâ Efendimiz, insanlığa bıraktığı emanet ve içimizde barındırdığımız o muhabbet süresince hep bize rahmet olarak tecelli eyledi.

Herkes onu kendisince anladığını iddia eyledi. Kimisi Abdullahın yetimi, kimi postacı, kimi III. Muhammed, V. Ahmed gibi sözlerle anlayışsızlıklarını gözler önüne serdi. Onun tanıdığı kimseler ise Anam babam sana feda olsun!, Rahmeten-lil-âlemîn, Seyyidül-mürselîn diyerek Onun yolunda nurlandı ve Ümmet-i Muhammedi nurdan kandil olarak aydınlattı. Dolayısıyla Ona duyulan muhabbet, aşk, hakîkî imânın ta kendisidir. Zîrâ hiç kimse Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)i sevmekle yoldan sapmamıştır.

Keşkül Dergisinin Kutlu Doğum Haftasına tevafuk eden bu 26. sayısını, Cenâb-ı Hakkın izn ü inâyetiyle, Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin şefaatlerini umarak o En Sevgiliye ayırdık.

Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Hazret-i Peygamber (s.a.s.) ve Mucize adlı yazısıyla kevnî ve sûrî mucizelerin herkese faydası olduğundan bahsederken âriflerin, kurtuluşu ehlî ve mânevî mucizelerde aradığının altını çiziyor. Emin Işık, Peygamber Aşkı başlıklı yazısıyla gerçek imânın aşırı sevgiden başka bir şey olmadığını vurgularken Prof. Dr. Mahmud Kaya, Resûl-i Ekrem Efendimizin Şairi Kab bin Züheyr ve Kasîde-i Bürdesini kaleme aldı. Muharrem Hilmi Şenalp ve Mustafa Küçükaşçı ise Emânet, Medeniyet ve Hırka-ı Şerîf konulu bir yazıyla bu sayımıza katkıda bulundular. Peygamber Efendimiz ile ilgili pek çok çalışması ve kitapları bulunan Reşit Haylamaz ise Fahr-i Kâinât Efendimizin irşad metodunu ortaya koyarken mümin bakışının nasıl olması gerektiğini de dikkat nazarlarımıza sunuyor.

Yrd. Doç. Dr. Fatih Çollak, Resûl-i Ekrem (s.a.s.)in Kurân-ı Kerîmi Tilâvetleri başlıklı yazısıyla her hususta olduğu gibi Kurân okuma hususunda da Efendimizin insanlığa misal teşkil ettiğini anlatıyor.

Ahmet Özkanın Efendimiz (s.a.s.)e duyulan muhabbeti menkıbelerle anlattığı yazısı ile Orhan Çekerin Hz. Mevlânâya Hz. Mevlânâyı Sorduk başlıklı yazısı dergiye değer katan diğer yazılar.

26. sayımızda ayrıca kültür ve sanat âlemimize büyük hizmetlerde bulunmuş, hal-i hazırda da bu hizmetlerine devam eden Prof. Dr. Uğur Derman ile yapılan röportaj, gelenekli sanatlarımızın şu anda geldiği noktaya ve sonrasına ışık tutuyor.

Tarihe mâlolmuş hattat, müzehhib ve ebrucularımızın eşşiz eserleriyle bezenen Keşkül Dergisinin 26. sayısı, kıymetli fotoğraf sanatçılarımız sayesinde daha da zenginleşti. Bu meyânda Orhan Durgut ve Mustafa Aksaya katkılarından dolayı müteşekkiriz. Ayrıca bizlerden desteklerini esirgemedikleri için Hırka-i Şerîf Vakfına da teşekkürü bir borç biliriz.

Şefaat yâ Resûlallah Vesselâm.
Stok Kodu
9771304958007
Boyut
245-325
Sayfa Sayısı
128
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2014-04
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat