Köylü SosyalizmiKızılbaş-Alevi Hareketi ve Ssoyalist Alevi Hareketi'nin Zorunluluğu

%15
Köylü Sosyalizmi %15 indirimli İsmail Hardal
Kızılbaş Alevi Hareketi, tarihsel-toplumsal bir dinamik olarak ortaya çıkma varlığı göstermiş, örgütlenme sürecini hızlandırmış, toplumsal mücadelede taraflı kimliği ile yer almanın hazırlığını yapmaktadır. Bu hazırlık sürecinin doğal uzantısında Anlayış-Birlik-İttifak politikalarını netleştirmek ve hareketin sorunlarını çözmek için iç tartışmalara yönelmektedir.
Kızılbaşlık-Alevilik, uzun köylü-sınıf mücadelelerinin içerisinden geçerek sınıfsız toplum tasarımı olan Rızalık Şehri pratiği, deneyimiyle Köylü Sosyalizmi geleneğini yaratmıştır. Tarihsel olarak sınıfsız toplum süreğinin/geleneğinin taşıyıcılığı rolünü üstlenen Kızılbaşlık Alevilik, günümüz sınıfsız toplum tasarımına/mücadelesine de kendi özgün rengiyle katılabilmenin doğum sancılarını yaşamaktadır.
Köylü Sosyalizmi, proletarya sosyalizmi ile musahip leşerek (stratejik ittifakı kurarak), Cemle cemal olup, modern Rızalık Şehrine kol kola, can cana, yoldaşça yürüyerek tarihsel dinamik işlevini yerine getirebilir.
Köylü Sosyalizmi, kapitalist toplum koşullarının bir sonucu olarak sınıfsal ayrışmalar yaşamakta, içinde yer aldığı toplumsal sınıf ve tabakalarının sınıf çıkarları ve anlayışına göre dönüşümler örgütlenmeler, yaşamaktadır.
Kapitalist toplum koşullarında Köylü Sosyalizminin kendi geleneğine uygun bir temsiliyeti ancak Kızılbaş Alevi Hareketinin Sosyalist Kızılbaş Alevi Hareketi ne dönüşmesiyle mümkün olabilir. Günümüzde bu Hareketin yaşadığı sorunların çözümüne bilimsel yöntemin üretilmesi de Sosyalist Kızılbaş Alevi Hareketi ni zorunlu hale getirmektedir.
Farkındalığın ve zorunluluğun gereklerinin yapılmasına katkıda bulunmanın sorumluluğuyla hareket eder yazar, hem Kızılbaş Alevi Hareketine, hem Sosyalist Harekete/Komünistlere önemli uyarılarda bulunmaktadır.
Köylü Sosyalizmi tarihsel proletarya dinamiğini, proletarya sosyalizmi toplumsal proletarya dinamiğini temsil etmektedir. Günümüzde her iki dinamik de sorunlarını çözmek için çaba göstermektedir. Bu anlamlı çabalara mütevazı bir katkı olması amacıyla yazar, büyük çoğunluğu SORUNPolemik ve Sanat Cephesi Sosyalist Gerçekçi Sanat dergilerinde yayımlanan yazılarını bir araya getirerek, yeni bölümler de ekleyerek elimizdeki kitabı üretmiştir.
Stok Kodu
9789754312034
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
160
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat