Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde 14 Mayıs 1950 genel seçimi ileri bir adım ve yeni bir dönemin miladı olmuştur. Tarihinde ilk kez siyasi iktidar kadrosu halkın oyu ile belirlenmiş, iktidar sandıktan çıkan "milli irade" doğrultusunda el değiştirmiştir. Bu gelişme "beyaz ihtilal" olarak ifade edilmiştir.

On yıl sonra 27 Mayıs 1960'da Silahlı Kuvvetlerden bir grup subayın başını çektiği ve bazı sivil kesimlerin de desteklediği silahlı darbe ile gerçekleşen iktidar değişikliği ise bu alandaki umutları karartmakla kalmamış demokratikleşme sürecinin çok gerilere gitmesine yol açmıştır.

Darbecilerden oluşan Milli Birlik Komitesi yönetimi iktidarı sivillere bırakırken geriye olağanüstü yargılamalar, karalamalar, "milli irade"nin mahkum edilmesi, idamlar, acılar, küskünlükler, aşağılamalar, yasaklamalar ve bir dizi kırgınlıklar bırakmıştır.

Elinizdeki kitap 27 Mayısla ilgili gözlemleri, hatıraları ve düşünceleri bir kez daha gözler önüne getirmekte bu acıların yeniden yaşanmamasını dilemektedir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789753501170
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat