Mal Alımı İhalelerine Teklif Hazırlama ve Değerlendirme Rehberi

Mal Alımı İhalelerine Teklif Hazırlama ve Değerlendirme Rehberi Sadett
Bir düşünür,"Cevizin içine girip özüne inmeyen her tarafını kabuk zanneder." der.

Nitekim, ne bir ceviz, ne de bir buz dağı iceberg sadece görünen yüzenden ibarettir. Kamusal mal alımlarına ilişkin teklif hazırlama ve değerlendirme süreci de öyle!..

İşte, sizlere, iceberg'in görünmeyen yüzenden birkaç örnek:

Yerli istekliye açık veya yerli istekliye fiyat avantajı sağlanan mal alımı ihalelerinde, sadece yerli istekli olmak yetmemekte; bu kapsamda teklif edilen ürünün 'yerli malı' olması da gerekmektedir. Bu durumda hangi mal veya ürün grupları yerli malı sayılacaktır?

Teklif mektubundaki pul eksiği tamamlatılacak mıdır?

Veya, teklif geçerlik süresi, ihale dokümanında idarece belirlenin teklif geçerlik süresini karşılamıyorsa, bu teklif ihale dışı tutulacak mıdır?

Veyahut, mal alım ihalelerinde en avantajlı teklifin belirlenmesinde rol oynayan fiyat dışı unsurlar nelerdir ve nasıl uygulanacaktır?

Ya da, aşırı düşük teklif sorgulaması nasıl yapılacak; hangi hallerde bu teklifler ihale dışı bırakılmayacaktır?

Dahası, bir limited şirketin anonim şirkete dönüştürülmesi durumunda eski şirketin iş bitirme belgesi yeni şirketçe kullanılabilecek midir?

Kimine göre belki ceviz kabuğunu bile doldurmayan ancak, mal alımlarına ilişkin ihale sürecinde istekli ve değerlendirmeyi yapacak ihale komisyon üyeleri için hayati önem arz eden soru ve sorunlar bunlar.

Pazarlama diliyle hepsi bu kitapta demeyeceğiz. Onun takdirini sizlere bırakacağız.

Gayemiz, cevizin içine girip özünü fark edebilmeniz için kapıyı aralık tutmaktır.

Cevizin kabuğundan ibaret olmadığını gösterme çabasının ürünü olan bu eser, 8 Haziran 2004 tarihli son yönetmelik değişiklikleri çerçevesinde, mal alımı ihalelerine teklif veren tüm tedarikçiler ile bu teklifleri değerlendirme durumundaki komisyon üyeleri için vazgeçilmez bir başvuru rehberi olarak hazırlanmıştır.
Stok Kodu
9789753478144
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
640
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2004
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat