Uygulamada İhaleye Fesat Karıştırma Suçları

Uygulamada İhaleye Fesat Karıştırma Suçları Ersan Şen
Kitabımızın ilk baskısında; ihale usulleri ile ihale esasları ve ilkelerini, ihaleye fesat karıştırma suçunun unsurlarını, doğrudan teminin bir ihale usulü olup olmadığını, ihaleye fesat karıştırma suçlarında zincirleme suçun ne şekilde uygulanacağını, ihaleye fesat karıştırma suçlarında bilirkişinin fonksiyonunu, telefon dinlemenin yasal şartlarını, suç örgütü, tutuklama ve adli kontrol müesseselerini, cezanın infazını, ardından yeni bir suç tipi olan edimin ifasına fesat karıştırma suçunun unsurlarını anlatmış, esas itibariyle ihaleye fesat karıştırma suçunun ne şekilde işlendiği ve hangi yol ve yöntemlerle bu suçun soruşturulduğu ve kovuşturulduğu hususlarına yer vermiş ve ihaleye fesat karıştırma suçunda yeni düzenlemelere ihtiyaç bulunduğunu belirtmiştik. Kitabın ikinci baskısında, güncel Yargıtay kararları ve uygulamada yaşanan sorunlar ışığında ilk baskı metni güncellenmiş ve geliştirilmiştir.
30,04.2013 tarihinde yürürlüğe giren 6459 sayılı insan Haklan ve ifade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 12. maddesi ile değiştirilen "ihaleye fesat karıştırma" başlıklı TCK m.235'in yeni halini dikkate almak, buna göre güncelleme yapmak, yeni yargı kararları ve bilimsel görüşlerden de yararlanmak suretiyle kitabın üçüncü baskısını hazırlamak zorunluluğu doğmuştur.
Yeni Kanunda, ihaleye fesat karıştırma suçunun alt ve üst sınırlarında değişiklik yapılmış, kamu zararı bulunmadığı hallerde failler hakkında bir yıldan üç yıla, kamu zararının bulunduğu hallerde ise üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası öngörülmüş, suçun cebir ve tehditle işlenmesi durumunda ise hapis cezasının alt sınırının beş yıldan az olamayacağı hükme bağlanmıştır. Zincirleme/müteselsil suç konusunda, madde metninde bir yeniliğe gidilmese bile, maddenin değişiklik gerekçesinde bu müesseseye değinildiği görülmektedir. Bunun dışında, suç örgütü kurmak suçunu düzenleyen TCK m.220 hükmünün altıncı ve sekizinci fıkralarında da değişiklikler yapılmıştır.
Özetle kitabımızın 3. baskısında; ihaleye fesat karıştırma suçunun 6459 sayılı Kanunla değişik hali incelenmiş, örgüt suçunda yapılan değişiklikler açıklanmış, suçun cezasının alt sınırında yapılan indirimler sonucunda uygulamada ihaleye fesat karıştırma suçları açısından tatbikinin önü açılan "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" müessesesi ayrı başlık altında incelenmiş, bu konuda uygulamada karşılaşılan sorunlara ve çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Konu Başlıkları
Suçun Unsurları
Doğrudan Temin
Kamu Zararı
Zincirleme Suç
Telefon Dinleme
Bilirkişi
Suç Örgütü
Edimin İfasına Fesat Karıştırma
Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB)
Stok Kodu
9789750223730
Boyut
165-235
Sayfa Sayısı
278
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2013-06
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat