1453 / Gülün FethiFatih Sultan Mehmed

%20
1453 / Gülün Fethi %20 indirimli Mustafa Armağan
OSMANLI TARİHİ ALANINDA ÜLKEMİZİN ÇOK OKUNAN YAZARLARINDAN MUSTAFA ARMAĞANDAN FETİH VE FATİH ÜZERİNE ÇOK KONUŞULACAK BİR ESER

Biz fetihleri kılıç kalkan, mızrak, top tüfek gibi kabukların başka kabuklarla savaşı gibi görüyoruz. Bunlar tarih değil, tarihi yapan araçlar. Tarih daha derinlerdedir: ruhlarda, beyinlerde ve ideallerde.


29 Mayıs 1453de gerçekleşen fetihten sonra küllerinden yeniden doğdu Konstantinopolis. Uyandığında adı artık İstanbuldu. Müslümanların yönetiminde ciddi bir canlanma, bir yenilenme yaşandı.


İstanbul kuşatmasında, karadan gemilerin yürütülmesi çok tartışılan bir konu. Bazı yazarlar zaman zaman çıkıp, Böyle bir şey olmamıştır, bu hayâl ürünüdür diye demeçler veriyorlar. Hâlbuki bunun olmadığından bahseden hiçbir tarih kaynağı yok, sadece hangi güzergâhtan gittiği konusunda ihtilaf var.

Bir asrı aşan ömrüyle İstanbulun fethi kutlamaları, günümüzde Osmanlıyı Cumhuriyete bağlayan en önemli bağ olarak tarihî bir köprü işlevini görüyor.

Osmanlı tarihi alanında ülkemizin çok okunan yazarlarından Mustafa Armağan Fetih ve Fatihi çok farklı bir açıdan değerlendiriyor ve kafa kurcalayan soruları şüpheye yer vermeyecek cevaplandırıyor.
Stok Kodu
9789759961596
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
192
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat