Bazı Polonyalılar Osmanlıda, onların torunları da Türkiyede derinden etkili olmuşlardır. Tıpkı Nazım Hikmet gibi Polonyadaki Türk izlerinden ve Türkiyedeki Leh izlerinden Türk münevverlerinin
(entelektüellerinin) haberdar olmamasına şaşırmalı mıdır?
Merzifonlu Kara Mustafa Paşanın çadırı halen Krakowdadır. Hürrem Sultanın Polonya Kralına yazdığı mektup da halen Polonyadadır. Bunun gibi pek çok tarihi eserimiz Polonya müzelerindedir. Bunlara ilaveten, günümüzde Fransız Mutfağının en sevilen yemeklerinden biri olan Steak Tartar Polonya kökenlidir ve onlara da Tatar Türklerinin etkisi ile gelmiştir. Lehçede Baklazan (Patlıcan), Arpuz (Karpuz), Torba (Çanta), Kaplıca gibi Türkçeden geçme bazı kelimeler hâlâ kullanılmaktadır.
Hollywoodun meşhurlarından olan, küçük gözleri ve ablak suratıyla çoğunlukla Meksikalı tipleri canlandıran Charles Bronsonun babası da Polonyada yaşayan Lipka Tatarları olarak adlandırılan Türklerdendi.
Polonyada tarihte pek çok aile, aile arması olarak ay-yıldız kullanmıştır. Bu ailelerin bir kısmı hâlâ varlığını sürdürmektedir.
Osmanlı, her zaman Polonyanın özgürlüğünü savunan bir ülke oldu. Türklerin ve Lehlerin ortak tarihini bilmeden, Türklerin Avrupada izlediği stratejinin temel ilkelerini doğru kavrayamazsınız.
Türk entelektüelleri ziyaret ettikleri ülkelerde Türk kültürünün izini sürmeyi, millî kimliğini muhafaza ederek yeni kültürlerle tanışmayı ve kaynaşmayı başarmalıdır. Bu kitap sizler için Polonyadaki Türk izlerini sürmede rehberlik edeceği gibi, bir manada Polonyayı ziyaret edecekler için gezi rehberi özelliği de taşımaktadır.
Stok Kodu
9786055711375
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
400
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2011-05
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat