Bölge Kalkınma Ajansları

%15
Bölge Kalkınma Ajansları %15 indirimli
Türkiye'de Bölge Kalkınma Ajansları (BKA) adıyla bölge yönetim birimlerinin kurulması amaçlanıyor. BKA , Avrupa Birliği'nin isteği ve onun verdiği ev ödevleri'nden biridir. Bu ev ödevi için ülke, 2002 yılında üç bölge kademesine ayrıldı ve birinci kademede 12, ikinci kademede 26 adet bölge sınırı çizildi. 2005 yılında 26 bölgede birer idare kurulmasına çalışılıyor.

İngiltere'de, istatistik amaçlı bölge sınırları 1991'de çizilmişti; bu bölgelerde 1998'de bizde niyet edilene benzer ajanslar kuruldu; ve 2003 yılında eyalet sistemine geçiş anlamına gelen "Bölge Meclisleri Yasası" çıkarıldı.

İngiltere bugün tartışıyor: "Bu Bölgeciliktir; bizim Bölgeciliğimize ihtiyacımız yok!"

Peki Türkiye'nin gündemine gelen nedir.. Türkiye'nin bölgeciliğe isteği ve tahammülü var mı.. Bu nasıl bir sistem.. Kısaca BKA denen sistemi hangi Toplumsal Gruplar istiyor ve destekliyor...

Bu Kitap, bütün Toplumun genel ekonomik-sosyal örgütlenişinde kapsamlı değişikliklere neden olacak bir konuya ışık tutuyor; Bölge Kalkınma Ajansları Kurulması Hakkında Yasa Tasarısı' nı inceliyor; Türkiye'de Bölge Yönetimine ilişkin yaklaşım ve uygulamalara bakıyor; BKA sistemini irdeliyor; İngiltere deneyimini gözler önüne seriyor; işveren/sermaye dünyasının BKA'ları neden istediklerine bakıyor...

Bu kitap, "emekçiler ve halk ne diyor" diye sorduğunda ise, hem demokratik kitle örgütlerinden hem de siyasal partilerden herhangi bir ses alınamadığını saptıyor.

"BÖLGE KALKINMA AJANSLARI NEDİR, NE DEĞİLDİR"
buralardan bir ses alabilmeye katkıda bulunma umudu taşıyor.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Stok Kodu
9799756134046
Basım Yeri
Ankara
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat