Osmanlı İmparatorluğunda İstihbarat

%15
Osmanlı İmparatorluğunda İstihbarat %15 indirimli Nurullah Aydın
Binlerce yıllık Türk tarihinde kurulan birçok devlet veya imparatorluk, bağımsızlıklarını koruyabilmek için ismi ne olursa olsun sonuçta istihbaratla uğraşan basit veya gelişmiş teşkilatlara sahiptiler. Bütün milletlerde olduğu gibi Türklerde de istihbarat ve istihbaratçılarla ilgili kavramlar vardır. Ancak Osmanlı İmparatorluğunun yıkılış sürecinde kurulan Teşkilat-ı Mahsusa ise dünyanın en kapsamlı istihbarat örgütü olarak kabul edilmektedir. Osmanlı İmparatorluğunun gizli temel taşı Teşkilat-ı Mahsusa, modern istihbarat örgütlerinin anası sayılmaktadır.

Batılıların yazdığı kitaplarda ise Teşkilat-ı Mahsusadan bahsedilmez. Bahseden çalışmalarda verilen bilgiler de çoğunlukla doğru değildir. Teşkilat-ı Mahsusa arşivi elde değildir; 1918 yılında İttihat ve Terakki liderleri yurt dışına gitmeden önce arşivin imha edildiği ileri sürülür. Mütareke döneminde İstanbulda yapılan Divan-ı Harb-i Örfi mahkemelerinde teşkilata ilişkin birçok iddia dile getirilmiş ve tanıklar dinlenmiştir.

Elde bulunan sınırlı ve sağlam kaynaklar kullanılarak hazırlanan bu kitapta Cumhuriyetten önceki tüm Türk istihbarat faaliyetleri hakkında önemli bilgilere yer verilmiştir. Yahudi İstihbarat Örgütü Niliden ilk Türk istihbarat teşkilatı Börü Buduna, Nizamülmülkten Haşhaşilere, Fatih Sultan Mehmetten Sultan II. Abdülhamide, Yeni Osmanlılardan Jön Türklere, Ohranadan Hamidiye Alaylarına, Teşkilat-ı Mahsusadan Karakol Cemiyetine, Kuşçubaşı Eşreften Yakup Cemile, Mustafa Kemal Atatürkten Kazım Karabekire, Osmanlıdan Cumhuriyete, gerçekleştirilen tüm istihbarat operasyonlarından tüm aktif görev almış Türk ajanlarına kadar günümüzün işgal, kontrol ve yönetim mekanizmasının temeli olan istihbaratın geçmişimizde nasıl yer aldığına şahit olacaksınız
Stok Kodu
9786055539375
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
312
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2011-01
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat