Güne Düşülen NotlarTarihin Hafızası 2

%15
Güne Düşülen Notlar %15 indirimli Mehmet Çelik
Eski dilde vakanüvist adı verilen tarih yazarı, bir anlamda kendi döneminin önemli ve temel tarihsel olaylarını kayıt altına alan kişi idi. Gazetenin günlük hayatımıza girmesiyle birlikte, güne dair hadiselerin yazılmasının yanı sıra aydınlarca yorumlanmasının mecraı da bir anlamda gazete oldu.

Gazete haberleri ve aydınların yorumları, belli bir süreçten sonra dönem araştırmaları için tarihsel bir kaynak olarak işlev kazanmaya başladı.

Bu kitapta, tarihçi Prof. Dr. Mehmet Çelikin genelde gazete yazısı formatında ve daha çok güncel meselelere dair yazıları, belli başlıklar altında bir araya getirilerek okura sunuldu. Bu yazıların topluca okura sunulmasında iki amaç vardı: Bir; özellikle 2000li yılların başındaki Türk demokrasisinin hal-i pür melalini gözler önüne seren cinsten vakalar olarak bugünkü okurun, yakın zamana ait hafızasını tazelemekti. İki; ileride her biri için belki de adına tezler yazılacak kadar garabet olan ve bir çoğu trajikomik vakaların kimi zaman dün dündür, bugün bugündür kadar replik olabilecek cinsten olması ve gelecekteki tarih araştırmacısına derli toplu bir veri sunabilmekti.
Stok Kodu
9786055304256
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
280
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2012-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat