Babamın ne düşündüğünü bilmiyorum, bilmek de istemiyorum. Tek bildiğim, kilometreleri tek bir
hedefe, birbirimizden ayrılmak hedefine ulaşmak için yutacağımız ve yol boyunca susacağımız. Ben tespihböceği gibi içime kapanmış, walkmanimi dinliyorum; babam da kolunu camdan sarkıtmış, aynalı güneş gözlüklerinin ardından, akmakta olan manzaranın zevkini sürüyor. Mükemmel bir takımız biz.

Lukas, annesinin ısrarı üzerine, yedi yıldır görmediği babasıyla bir hafta geçirmeyi kabul eder. Yüklendiği tek bir sırt çantası ve bin çelişkili duyguyla çıkar yola: Bol kırgınlık, bol merak, belleğin
izin verdiği oranda da eser miktarda sevgi. Zaten bu evlere şenlik baba ve onun kara mizah dolu ailesiyle yüzleşirken, ne hissettiklerinden bir şey anlar insan, ne de düşüncelerinden. Berlini Hamburga bağlayan karayolu, kulaklıklardan sızan U2 tınılarını dinlerken, belki de en ilginç ikililerden birine ev sahipliği yapıyor... ve okur daha bir olaya, bir duyguya bile kendini kaptıramadan, karamboller art arda sıralanıyor.

Babasından uzak büyümüş bir oğul, ailesini terk etmiş bir baba. Belki de son kez görüşecekler.
Üstelik, bu ailenin sözü edilmez bir karanlık geçmişi var ki, dalıverdikleri akla zarar kovalamacayı
ve havada uçuşan yumrukları açıklamaya yetiyor... Alman edebiyatının özgün sesi, Onlardan Birinin sevilen yazarı Zoran Drvenkar, yine zamanı akışına yabancılaştırırken soruyor: İki yabancının birbirini tanımak için kaç güne, kaç kilometreye ihtiyacı olabilir?

1967de Hırvatistanda doğan Zoran Drvenkar, hem çocuklar, hem gençler, hem de yetişkinler için yazıyor; bazı kitapları filme
ve tiyatro oyununa uyarlandı. Aleve Dokunmak (Touch the Flame, 2003), Yugoslavian Gigolo (Yugoslav Jigolo,2005) ve Im Regen stehen (Yağmurda Durmak, 2007) gibi gençlik romanlarının bazılarında Yugoslavyanın parçalanması, Almanyada altkültürler ve gençlerin cinsellik ve şiddet yüklü yaşamlarını ele alan Drvenkarın, 2002de yazdığı ve Alman sokak çetelerini anlattığı Onlardan Biri (ON8,Cengiz & Locke) tiyatro oyununa uyarlandı; 2002 LUCHS 183 Ödülünü, Hansjörg Martin Polisiye Kitap Festivali Ödülünü ve Hans-im Glück Gençlik Edebiyatı Ödülünü aldı. Drvenkar, 1999da Niemand so stark wie wir (Kimse Bizim Kadar Güçlü Değil) kitabıyla Oldenburg Çocuk Edebiyatı Ödülünü, 2002de Soğuktan Korkmayan Tek Kuş (Günışığı Kitaplığı, Der einzige Vogel, der die Kälte nicht fürchtet) ile Kuzey Ren-Vestfalya Çocuk Edebiyatı Ödülünü aldı. 2005te, takma ad kullanarak (Victor Caspak & Yves Lanois) yazdığı Die Kurzhosengang (Kısa Pantolonlular Çetesi), Avrupanın en saygın ödüllerinden sayılan Alman Çocuk Edebiyatı Ödülünü kazandı. Berlinde yaşayan yazarın son romanı Der letzte Engel (Son Melek, 2012).
Stok Kodu
9786054603633
Boyut
120-180
Sayfa Sayısı
251
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2013-10
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat