Şu Çılgın KürtlerOnlar Barış İstediler Hep Savaştılar

%15
Şu Çılgın Kürtler %15 indirimli Mümin Semerci
Mezopotamya uygarlıkların beşiği.... Savaşların, barışların, göçlerin, kültürün ve medeniyetin, dostluğun ve düşmanlığın arka bahçesi... Bu bahçeden birçok uygarlık gelip geçmiş ve hiçbir toplum bu toprakları onlar kadar sevmemiştir; Kürtler, etnik yapıları gereğinden fazla tartışılmış, ne yaptıklarından çok kim oldukları sorgulanmış, Mezopotamya'nın vefakâr çocukları...

Kürtler; Hurriler, Mitanniler, Urartular, Gutiler, Medler. Dehhak'da zulmü, Demirci Kawa'da kurtuluşu gördüler. Hammurabi'ye rakip oldular, İskender'e yoldaş, onlar Kürtler hep oradaydılar ve oradalar. Şerefname'de destanlarını, Mem u Zin'de aşklarını anlattılar. Malazgirt'ten, Çaldıran'a bu coğrafyada varolmanın adıydılar.

Kürtler; Türkler Anadolu kapısına geldiğinde dindaşları, rehberleri onlardı. Selahaddin Eyyubi ile Kudüs yollarına kanlarıyla adlarını yazanlar yine onlardı. Çaldıran Ovası adını zafer koyduğunda tarih sayfalarında, onlarsız olmazdı. I. Dünya Harbi demişler adına teslim ol ya da savaş. Ataların emaneti engin dağlar, Fırat'ın ve Dicle'nin hediyesi var dediler, teslim etmediler.
Stok Kodu
9786055353087
Boyut
130-196
Sayfa Sayısı
336
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2013-03
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat