Hz. Mevlananın Yedi SırrıEsrarı, Hikmeti ve Fazileti

%15
Hz. Mevlananın Yedi Sırrı %15 indirimli Kazım Öztürk
Hz. Mevlananın çağlar ötesinden günümüze ulaşan önemli miraslarından biri de yedi sırrıdır.
Dolayısıyla Hz. Mevlananın bütün hayatında ve eserlerinde temel dayanağı hep Kuran ve Hadisler olmuştur. Bunları yorumlamış, bunlarla yoğrulmuş, sohbetleriyle çevresindekilere, eserleriyle de daha sonra yaşayanlara bunları anlatmıştır. Güzel ve coşkulu bir anlatış, geçmişten ve yaşadığı günlük hayattan verdiği binlerce güzel örnek, akıl ve düşünce sahiplerine, gönül ve can sahiplerine Kuran ve Hadisleri daha iyi anlatmak içindir.
Ölümünden sonra yaklaşık sekiz yüzyıl geçmesine rağmen Mevlana unutulmamış, felsefesi kaybolmamıştır. Günümüzde, Mevlananın görüşlerini temel alarak kurulan Mevleviliğe tüm dünyada gönül veren insanlar vardır. Her yıl, Türkiyede birçok ülkeden katılımcıyla Mevlana günü düzenlenmekte, onun felsefesi ve eserleri tartışılmaktadır. Mevlana ölümünden sonra da insanları etkilemeye devam etmiştir. Mevlananın unutulmamış olmasının en önemli nedenlerinden birisi de, düşüncelerinin evrensel olması ve düşüncelerini şiir sınırsızlığıyla usta bir biçimde sunmasıdır.
Geçen sekiz yüzyıl sonunda savaşlar ve kavgalar son bulmamış, Mevlananın sevgi ve hoşgörüyle son vermek istediği kin ve nefret varlığını sürdürmüştür. Bugün dünyamızın birçok yerinde var olan ve insanlığı etkileyen ırkçılığa, şiddet ve hoşgörüsüzlüğe karşı; Mevlananın hoşgörülü ve barışçı felsefesi benimsenirse, evrensel barış bizlere çok uzak görünmemektedir. Özellikle, terör ve savaşın yoğun bir şekilde hissedildiği dünyamızda Mevlana düşüncesinin önemi daha çok ortaya çıkmaktadır. Mevlananın çok önem verdiği ve tutkuyla bağlandığı insanlar, hala bu sevgiyi ve hoşgörüyü anlayamamış, kendi hayatlarına uygulayamamışlardır. Günümüzde artık insanların farklılıklarına hoşgörüyle bakabilmeyi ve birbirlerini sevebilmeyi öğrenmeleri gerekmektedir.
Stok Kodu
9786054336920
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
344
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2012-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat