Futbol ve Küreselleşme

%25
Futbol ve Küreselleşme %25 indirimli Pascal Boniface
ABD'nin fethedemediği tek alan: Futbol
NTV Yayınları'ndan çıkan Futbol ve Küreselleşme'de Pascal Boniface, bütün küresel olgulardan daha hızlı bir bi-çimde yayılan futbol tutkusunu jeostratejik bir düzlemde ele alıyor.
Yazara göre, günümüzde futboldan daha küresel bir olgu yok. Futbol İmparatorluğu ne sınır tanır, ne de engel. Roma İmparatorluğu, Şarlken'in imparatorluğu, Moğol imparatorluğu ve Napolyon'un imparatorluğu gibi devasa im-paratorluklar bile tüm dünyaya egemen olmaktan çok uzaktaydı; dünyanın büyük bir kısmı bu imparatorlukların e-gemenlikleri dışındaydı.
Tüm dünyaya hükmedebilmiş ilk imparatorluk ise ABD, ama futbol bu imparatorluğu da etki alanı ve popülerlik açı-sından kat be kat geride bırakmış durumda. Futbolun otoritesi çok daha eksiksiz ve sağlamdır, çünkü barışçıldır, futbolun benimsenmesinde zorlama ve dayatma yoktur; futbol dünyayı barışçı yollardan fethetmiştir. Futbol impara-torluğu üstünde güneş hiç batmaz. Futbol böylece küreselleşmenin de simgesi olmuştur.
Futbol demokrasiden de, piyasa ekonomisinden de, hatta internetten de çok daha önce ve yaygın bir biçimde küre-selleşmiştir.
Liverpool'un eski teknik direktörlerinden Bill Shankly ise şöyle diyordu: Futbol bir ölüm kalım meselesi değildir. Da-ha da önemlidir! Evet, futbol gerçekten de hem kitlelerle hem de elit çevrelerle ilişkisi olan bir spor olmaktan ibaret değil, aynı zamanda küresel bir tutku. Futbol, herkesin anladığı, bölgesel, ulusal farklılıkları ve kuşak farklılıklarını aşan bir spor.
Sporla ilgili çok sayıda sosyolojik ve ekonomik araştırma yapılmasına rağmen futbolun jeostratejik özellikleri hakkın-da bir çalışmaya rastlamak güçtür. İşte elinizdeki kitap bu boşluğu doldurmayı amaçlıyor..
Stok Kodu
9789756690642
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
196
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-05
Çeviren
İsmail Yerguz
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat