Türkiye'nin Ağaçları ve Çalıları

%25
Türkiye'nin Ağaçları ve Çalıları %25 indirimli Necati Güvenç Mamıkoğlu
Necati Güvenç Mamıkoğlu'nun yıllar süren çalışmasına dayanan "Türkiye'nin Ağaçlarıve Çalıları" 700 sayfada Trakya ve Anadolu'nun tüm ağaç varlığını ayrıntılı açıklama ve fotoğraflarla gösteriyor.

1973 yılından beri fotoğraf çeken ve 2003 yılından beri de ağaçların fotoğraflı kimlik kartlarını hazırlayan Necati Güvenç Mamıkoğlu, Türkiye'nin Ağaçları ve Çalıları kitabını NTVMSNBC'ye anlattı:

Çocukluğum Kırşehir'de yeşillik bir yerde ve ağaçlar içinde geçti. Oyunlarımızın bazılarını ağaçların üzerinde oynardık. Her zaman ağaçlara karşı bir ilgim vardı. Yıllar geçtikçe bu ilgi artarak devam etti. Emekli olunca da bir anda ve doğal olarak kendimi ağaçların ortasında buldum.

CEREN'E ALBÜM OLACAKTI

Önce evimin bahçesindeki ağaçların fotoğrafını çektim. Sonra İstanbul'un park ve bahçelerindeki ağaçları, ardından Uludağ'daki ağaçları... Sonra bahar geldi başka yere, yaz geldi başka yere gittim; derken bir de baktım ki elimde fotoğraf makinesi Türkiye'nin dört bir köşesini dolaşmaya başlamışım. Ağaçları tanımayan yeğenim Ceren, elmayı çınardan ayırabilsin diye bir ağaç albümü yapmaya karar verdim. Ama bunun için önce benim ağaçları daha iyi tanımam gerekiyordu. Araştırmaya başladım ve çok fazla kaynak kitap buldum. Ama hepsi ders kitabıydı. Bu alanda farklı bir kitaba ihtiyaç olduğunu gördüm.

Çevremdeki insanlar bu çalışmayı mutlaka kitaplaştırmam gerektiğini söyledi. Ben de bu öneriyi dikkate aldım. Yani amacım ağaçları Ceren'e tanıtmaktı, sonra herkese tanıtmak oldu. Tanıyan sever, severse korur, ağacı koruyan çevreyi de korur, diye düşündüm.

Mamıkoğlu'nun verdiği bilgiye göre, küçük Ceren için başladığı çalışmayı anlatırken örnek verdiği elma ağacı ile çınar ağacının farkını bize de anlattı:

İŞTE ELMAYLA ÇINARIN FARKI

İkisi de kışın yaprağını döker. Elma en çok 8-10 metre boylanabilir, dalları incedir, yaprakları 6-10 santimetre boyunda, tek parça eliptik biçimli ve sivri uçludur. Pembemsi gri gövdesi en çok 30-40 santimetre çap yapabilir, ince levhalar halinde soyulur. Erdişi çiçekleri beş tane açık pembe taç yaprağa sahiptir. Meyveleri herkesin tanıdığı çekici renklerdedir. Çınar ise 30-35 metre boylanabilen, kalın dallı, ulu bir ağaçtır. 10-20 santimetre boyundaki yeşil yaprakları 3-7 parçalıdır. Gri gövdesi 5-6 metre çapa ulaşabilir ve hem dikine hem enine çatlaklıdır. Erkek ve dişi çiçekleri küçük kürecikler biçimindedir, meyveleri 2-3 santimetre çapında dikenli toplar halindedir.

ÇİÇEKLER BAHARDA, MEYVELER YAZDA

Kitap için yaklaşık 5 yılda 160 bin ağaç-çalı fotoğrafı çeken Mamıkoğlu, bu konuda yazılmış pek çok yayından yararlanmış. Ağaç ve çalıların mevsimsel özelliklerini görüntülemeye çaba harcamış; meyveleri yaz aylarında fotoğraflamış, çiçekler için ise bir sonraki baharı beklemiş:

Sadece ağaç fotoğraflarıyla ağacı tanımıyorsunuz, ağacın gövdesi, meyvesi, yaprakları, dalı, çiçeği var, onları da çekmek gerekiyordu. Ağacın meyvesini yaz sonu ya da sonbaharda çekiyorsunuz, ama çiçeklerini çekmek için ilkbaharı beklemelisiniz. Ben de öyle yaptım her mevsim bir yere gidip ağaçların her halini çektim.

Özellikle gençler ağaçları tanımıyor, ağaçlara karşı duyarsızlık var. Ben kitabımda ağaçlara olan duyarlılığı artırmayı hedefliyorum diyor Necati Güvenç Mamıkoğlu.
Stok Kodu
9789756690802
Boyut
220-310
Sayfa Sayısı
727
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-12
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat