İstihbarat ÖrgütleriGeçmişten Günümüze

%15
İstihbarat Örgütleri %15 indirimli Murat Yalçın
İnsanlığın varlığından beri istihbarat ve istihbarat teşkilatı vardır. Eski çağlarda basit bir şekilde de olsa başlayan istihbarat kurumu gelişerek devam etmiştir. Her toplum ve devlet gibi Türkler de istihbarata her zaman büyük önem vermişlerdir. Yerleşik hayata geçen Türkler, Orta Asya'da istihbarat elemanlarına "çaşıt" diyorlardı. Çatış, Türkler arasında "gizlemek, gizli bir şeyi söyleyen" manalarında kullanılıyordu. Osmanlılarda istihbarat faaliyetleri, uç beyliğinin kuruluşu döneminde başlamıştır. Osmalılar, kurdukları istihbarat teşkilatları sayesinde merkezi sisteme yönelen iç ve dış tehditlerden mümkün olduğu kadar ayrıntılı bir şekilde haberdar olmaya çalışmışlardır.
Günümüzde iste istihbarat şekli oldukça değişmiştir. İnternet, casus uyduları, telefon dinleme, e-postaların kontrolü ve açık kaynaklardan sağlanan bilgiler, toplam istihbarat verilerinin yüzde 75'ini oluşturmaktadır. İnternette yaygın bir biçimde kullanılan bazı programlar sayesinde, her isteyen dünyadaki her yerin ayrıntılı uydu görüntülerine sahip olabilmektedir. Teknolojideki bu gelişmeler ve yaygınlaşma karşısında istihbarat örgütleri de yöntemlerini değiştirmek ve eski usullerini terk etmek zorunda kalmışlardır.
Bu kitap, geçmişten günümüze istihbarat örgütlerinin ve haberalma faaliyetlerinin nasıl bir değişime uğradığını, dünyanın büyük istihbarat örgütlerinin işleyişlerini ve operasyonların nasıl yapıldığı hakkında bilgiler içermektedir.
Stok Kodu
9789944174039
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
301
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-02
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat