"Mutasavvıf ve Türk Davetçisi Osman Hulûsi Darendevî"

eş-Şeyh ve'd-Dâiyetü't-Türkî Osmân Hulûsî ed-Dârendevî.

(ve devruhû fi'l-ameli'l-İslâmî fî Türkiye'l-Muâsara)

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Mısır el-Ezher Üniversitesi¸ Aynu'ş-Şems Üniversitesi ve Kahire Üniversitesinden olan bir ilmi heyet Hulûsi Efendi'nin hayatı ve eserleri üzerine çalışmalarını tamamlayarak kitap yayınlandı. Geçtiğimiz yıl Darende'ye gelerek incelemelerde bulunan heyet üyeleri¸ Vakıf Mütevelli Heyet Başkanı H. Hamidettin Ateş ile görüş alış-verişinde bulunup projeyi şekillendirmişlerdi.

Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfının kurucusu Osman Hulûsi Ateş Efendinin hayatı ve eserlerinin bütün İslâm dünyası tarafından tanınması için böyle bir proje gerçekleştirilmiştir.

"Mutasavvıf ve Türk Davetçisi Es-Seyyid Osman Hulûsi Darendevî" başlığı altında hazırlanan kitabın takdim yazısını Mütevelli Heyet Başkanı Hamid Hamidettin Ateş ve meşhur Arap edibi Aynu'ş-Şems Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Muhammed Harb yazdı.

Proje Koordinatörü Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akkuş Bey eserin "Giriş" bölümünde; Somuncu Baba'dan Osman Hulûsi Efendi'ye kadar tarihi bilgiler sundu.

Eserin redaksiyonunu yine Ankara Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Süleyman Baybara yaptı. Eserde yer alan konular ve ilgili bölümleri hazırlayan akademisyenler şöyledir:

Somuncu Baba'dan Hulûsi Efendiye İrşad Kervanı: Prof. Dr. Mehmet Akkuş¸ Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi/Türkiye

Divan-ı Hulûsi Darendevî'de Sûfi İşaretler: Dr. Abdülaziz Avadallah¸ Kahire Üniversitesi /Mısır

Tasavvufi Mefhumlar ve Asrımızın Şairi Osman Hulûsi Darendevî: Dr. Sâmiye Muhammed Celal¸ Aynu'ş- Şems Üniversitesi /Mısır

Osman Hulûsi Darendevî ve Nakşibendî Yolu: Dr. Bedia Muhammed Abdülal Hamude¸ Aynu'ş-Şems Üniversitesi /Mısır

Osman Hulûsi Efendinin Cuma Hutbeleri: Dr. Ahmed Abdullah¸ Aynu'ş-Şems Üniversitesi /Mısır

Fotoğraflar ve Belgelerle zenginleştirilen Arapça eser 352 sayfa olup renkli basılmıştır. Nasihat Yayınları arasında Eylül 2009 tarihinde başta araştırmacılar olmak üzere Türk ve Arap dünyasından ilgililerin istifadesine sunulmuştur.
Stok Kodu
3004749100240
Boyut
145-220
Sayfa Sayısı
352
Basım Yeri
Malatya
Basım Tarihi
2012
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Arapça
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat