Harput Hükümdarı Behramoğlu Balak

%15
Harput Hükümdarı Behramoğlu Balak %15 indirimli Lütfi Parlak
Milletleri maziye bağlayan yaşadıkları tarihleridir. Onu unutanlar, bedelini ağır ödemişlerdir. Bizimle köklerimiz arasında bağlantı kurmak için geçmişimizi çok iyi bilmemiz gerekiyor. Lütfü Parlakın üç yıllık bir emek sonucu yayınladığı bu eseri, bahsi geçen görevi hatırlatmak içindir.
Tarihin her döneminde ikinci yurt olarak kabul ettiğimiz Anadolunun çok düşmanı olmuştur. İşte bu bilineni, gelecek kuşaklara hatırlatma görevi de eli kalem tutanlara düşer. Çubuk Beyin fethettiği, Balak Beyin Türkleştirdiği Harput ve yöresi, buram buram tarih kokar. Lütfi Parlak, işte varisi olduğumuz bölgenin fatihini bu eseriyle sizlere tanıtmak istedi.
Balak Gazi, bölgeye gelişinden Menbiç Kalesi kuşatmasında şehit oluşuna kadar hep Türk tarihine şan ve şöhret kazandırmak için çalışmıştır. Hatta kendi hayatını, milleti için feda etmiştir. Dolayısıyla kendisini şehit eden oka bakarak;
-Bu ok bütün Müslümanları katletti. demiştir. Çünkü o, Müslüman ordularının başkumandanıydı.
Bu eserle Balak Gazinin örnek tarafları okuyuculara sunulurken düştüğü gurur tuzağından kurtulamayışı da romanla verilmeye çalışılmıştır. Okuyucunun, bu tarihî vakadan ibret alması istenmiştir.
Stok Kodu
9789756089091
Boyut
145-205
Sayfa Sayısı
317
Basım Yeri
Elazığ
Basım Tarihi
2006
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat