Toplumsal Anarşizm mi Yaşamtarzı Anarşizm mi ?

%15
Toplumsal Anarşizm mi Yaşamtarzı Anarşizm mi ? %15 indirimli Murray Bo
Bireyci anarşizmi felsefi ve teorik temelleriyle ele alan Murray Bookchin, bu kısa çalışmasında Amerikalı bireyci anarşistlerle sert bir polemiğe giriyor.

Toplumsal anarşizmin, devrimci özünden boşaltılarak bireyci bir yaşam tarzına indirgenip modalaştırılmasına karşı çıkan Bookchin, bireyci anarşizme karşı anarko-komünist bir perspektif savunur. Günümüz anarşizminin genel bir görünümünü ortaya koyan Bookchin, anarşist düşüncenin soyağacından kopup postmodern nihilizme, Foucaultcu "kişisel isyan"a ve liberal özerkliğe savrulan Lifestyle anarşistlere sert ama bütünlüklü bir eleştiri yöneltiyor.
Anarşist harekette ciddi bir sorun olarak ortaya çıkan yeni Durumculuk ve postmodernist nihilizmin etkileri, elbette yalnızca Amerika'yla sınırlı değildir.

Bu nedenle, Bookchin'in eleştirileri Amerikalı bireycilerin şahsında genel olarak bu yaklaşımlara sahip olan herkes için geçerlidir. Bütün bireyci anarşistler Bookchin'in ağır bir dille ifade ettiği eleştirilerinin muhatabıdır.

Murray Bookchin, bu yeni çalışmasında, anarşizmle temelden ayrıştırmadığı ve Bir Zamanlar Sol diye nitelediği 19. yüzyıl Marksizminin, Birinci Dünya Savaşı'nın başlangıcına kadar, kısa ve eleştirel bir değerlendirmesini de sunar.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789757005049
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
111
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005
Çeviren
Deniz Aytaş
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat