Geçmişte yaşanmış olaylar ve şahısların hayatları, geleceği aydınlatmak için okunur. Eğer tarihe mal olmuş kişiler ve olaylar sadece öğrenmek için okunuyorsa bunun hiçbir faydası ve manası yoktur.
İşte Hazreti Mevlana'nın hayatı ve eserleri mütala edilip, ihtifaller yapılırken yukarıda bahsedilen nokta gözden uzak tutulmamalıdır. Aradan sekiz asır geçmesine rağmen Hazreti Mevlana'yı unutturmayan, UNESCO'ya 2007 yılını "Mevlana Yılı" ilan ettiren onun hangi özellikleridir? Bedenen fani dünyayı terk etmiş olmasına rağmen kendisini ölümsüzleştiren nedir? Bu üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken önemli bir husustur. Bu asırda her inançtan insanlar arasında bağnazlık, taassup, hoşgörüsüzlük, cimrilik, egoistlik, merhametsizlik, münafıklık, tecessüs (başkalarının kusurlarını araştırma), gerginlik ve öfke gibi mezmum hususiyetler dünya insanları arasında yayılmış durumda. Bu kötü özellikler neticesi ortaya çıkan bunalımlar.

Biz, Hazreti Mevlana'nın beslendiği aynı kaynaktan besleniyoruz. Mevlana Hazretleri'nin duygu ve düşüncesinde yetiştirdiğimiz sevgi kahramanlarımızla, dünyaya sevgi ve hoşgörü mesajlarımızı ulaştırmak zorundayız. Yaşlı dünyanın istikbalde sevgiyi, huzuru, hoşgörüyü yakalayabilmesi için ekmekten, sudan ve havadan daha çok buna ihtiyacı vardır.

Gelecekte insanımızın üzerine düşeni hakkıyla yerine getirecek, dünyanın üzerinde dolaşan kara bulutları dağıtacağı inancındayım. İnşallah Rabbim bu inancımda beni yalancı çıkarmayacaktır.
Stok Kodu
9786054114146
Sayfa Sayısı
104
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat