Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Genel Başkanı olduğu Cumhuriyet Halk Partisi'nin 15-20 EKim 1927 tarihlerinde gerçekleştirilen, yerli ve yabancı basın mensuplarının da bulunduğu, 2. KurultayındaBüyük Nutuk'unu tam 36 saat 33 dakikada okumuştur.

Atatürk'ün tarihçi kimliği ile kaleme aldığı, 1919-1927yılları arasında yurdumuzun işgal edildiği günleri, Kurtuluş Savaşı'nı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunu, milli mücaedele sonrası yapılan inkılapları anlatan Nutuk, siyasi ve milli tarihimizin en temel resmi tariihi kaynak olma özelliğini taşır.

Nutuk'un içerisinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bazı yerlerde özellikle belirttiği "...sonraki yıllarda durumun kolay ve açıkça değerlendirilmesi için bu kadar ayrıntıya yer verilmiştir" sözü ile ileri görüşlülüğünü bir kez daha anlıyoruz.

"Bu söylevimle, ulusal varlığı sona ermiş sayılan büyük bir ulusun, bağımsızlığını nasıl kazandığını, bilimin ve tekniğin en son ilkelerine dayanan ulusal ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım..."
Stok Kodu
9786054096053
Boyut
140-200
Sayfa Sayısı
635
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2011
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat