Batı Medyasının Ortadoğu TasavvuruPopüler Jeopolitik, Oryantalizm ve Uluslararası İlişkiler

%15
Batı Medyasının Ortadoğu Tasavvuru %15 indirimli Mahmut Gökmen
Kitaptaki makaleler genel hatlarıyla Batı medyasının Doğuyu temsil sorunsalı üze­rinde durarak bunun dış politika yansımalarını ve uluslara­rası ilişkilerdeki yerini irdeliyor. Eleştirel siyasî coğ­rafya çalışmalarına ve oryantalizm literatürüne önemli bir katkı sağlayacak kitaptaki makaleler, temelde birbiriyle yakından ilintili iki ayrı bö­lüm altında tasnif ediliyor. Birinci bölümdeki makaleler genel olarak eleştirel siyasî coğrafyanın üzerinde durduğu mekan temsili ve bu sorunlu temsilin oryantalizm söylevindeki yerini irdeliyor. İkinci bölüm ise daha çok pratik ve siyasî çıktıları ele alan makaleler­den oluşuyor.

Eleştirel siyasî jeopolitiğin önemli isimlerinden olan Klaus Doddsun da vurguladığı gibi, jeopolitik tüm gör­selliği (haritalar, tablolar, fotoğraflar, vb.) ve metaforuyla (demir perde, geçiş bölgesi, üçüncü dünya, yaşayan orga­nizma, vb.) dünyamızı anlamaya yönelik ipuçları veriyor ve bir bakış açısı sağlıyor. Diğer anlamıyla jeopolitik, etrafı­mızda olup biten olaylara ve bu olaylar ilişkisine nasıl bir anlam ve­receğimize dair bize yol gösteriyor, rehberlik ediyor.

Bu bağlamda bu kitap, siyasî liderlerin, medya kişilik­lerinin ve bil­gin uzmanların mobilize ettiği dünya politika­sının coğrafî açıdan daha doğru anlaşılması sorunsalına bir katkı anlamı taşıyor. Diğer bir ifadeyle bu kitap, jeopolitik söylemlerin uluslararası ilişkilerdeki sonuçlarına işaret ediyor ve far­kında olunmadan her gün medya iletişim araçla­rıyla tüke­tilen bu söylemlerin yol açtığı jeopolitiksel tehlikelere ışık tutmaya çalışıyor.
Stok Kodu
9786055961312
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
216
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2012-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat