Müslüman Toplumlarda Kadın ve Cinsellik

%20
Müslüman Toplumlarda Kadın ve Cinsellik %20 indirimli Pınar İlkkaracan
Pınar İlkkaracanın derlediği Müslüman Toplumlarda Kadın ve Cinsellik İletişim Yayınlarından çıktı. Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneğinin 2000 yılında yayınladığı Women and Sexuality in Muslim Societies başlıklı kitaptan seçmelerden oluşan kitap, Türkiyede bu konuda yayınlanan ilk derleme.
Müslüman Toplumlarda Kadın ve Cinsellik konuya özgün ve çok yönlü bir bakış açısı ile yaklaşarak, kadın ve cinselliğin tarihte ve günümüzde kurgulanışını; cinselliğin, toplumun sosyopolitik yapısı, değişken dinamikleri ve kadına bakışı ile tanımlanmasını irdeliyor. Türkiye, Filistin, Pakistan, Fas, Nijerya, İran, Cezayir, Mısır gibi farklı coğrafyalardan araştırma ve incelemeleri bir araya getiren derleme, namus cinayetleri, geçici evlilikler, bekaret testleri, kadın genital mütilasyonu gibi kadının cinsel ve bedensel hak ihallerini Müslüman toplum yapıları çerçevesinde inceleyen makalelerin yanısıra, İslamda cinselliğe bakış, kültür ve cinsellik, köktendinci ve milliyetçi akımların kadın ve cinselliğinin kurgulanmasındaki etkileri, cinsel haz ve Müslüman toplumlardaki farklı cinsellik anlayışlarını ortaya koyan yazılar içeriyor. Derleme, saha araştırmalarından, tarihsel ve sosyolijik akademik makalelere; kişisel anlatılardan, kadının cinsel ve bedensel hak ihlallerinin tıbbi, hukuki ve toplumsal açıdan değerlendirmelerine geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Kitaptaki çalışmalar kadın bedeni ve cinselliğinin, İslam üzerinden, aslında mevcut politik sistemleri, güç dengelerini ve ataerkil toplum düzenini korumak adına, erkeğe, aileye ve topluma mal edilmesini farklı açılardan çözümlüyor. Türkiyede ve diğer Müslüman toplumlarda güncelliğini sürekli koruyan gelenek, din, siyaset üçgeninde kadın ve cinselliğin konumunu, kurgulanışını ve kullanımını sorgulayan kitap, bu toplumlarda kadın bedeni ve cinselliğinin kadının kendisine ait olduğu gerçeğinin ve kadının cinsel ve bedensel haklarının hayata geçirilmesi için kapıları aralıyor.
İslamı, Müslüman toplumlarda kadın ve cinselliği alışılageldik, sınırlı, mutlak söylemlere indirgemekten kaçınarak değerlendiren kitap, okuyucuya yepyeni, geniş ufuklar açıyor. Müslüman Toplumlarda Kadın ve Cinsellik hem son yıllarda bu konuda yapılmış önemli çalışmalardan bir kesiti bir araya getirmesi, hem de konunun çok farklı boyutlar taşıyan özelliklerini ortaya koyarak, basmakalıp, geleneksel, ataerkil söylemleri kırması açısından büyük önem taşıyor.
Kitap, tüm iyi kitapçılardan temin edilebilir.
Stok Kodu
9789750501950
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
280
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat