Çılgın YunanlılarYunan Belgeleriyle Milli Mücadele

Çılgın Yunanlılar Murat Köylü
Metropolit Hrisostomos sağ elini havaya kaldırarak arkasındaki coşkulu kalabalığı sakinleştirdikten sonra askerlere: Asker evlatlarım, Elen çocukları! Bu gün ecdat topraklarımızı yeniden fethetmekle, İsanın en büyük mucizesini göstermiş oluyorsunuz. Bu uğurda ne kadar Türk kanı döküp içerseniz o kadar sevap işlemiş olacaksınız. Bende bir bardak Türk kanı içmekle onlara karşı kin ve nefretimi teskin etmiş olacağım. Haydi buyurun , bütün azizler sizin arkanızda olacak. Atalarımızın toprakları sizleri bekliyor dedi ve ellerini birleştirerek dua etmeye başladı. Tüm askerler metropolitin duasına sessizce katıldılar. İzmir tarihi bir an yaşıyordu.

İzmir İşgal edilmeden bir gün önce, Nurettin Paşa ve Türk teşkilatçıları kurdukları birliklerle karşı koyup savunmaya geçilmesini istiyorlardı. İzmirliler Lisede yapılan heyecanlı konuşmalardan sonra Valiye çıktılar, Vali şunları söyledi: Bazı gafiller , İzmirin Yunanlılar tarafından işgal edileceği tarzında şayialar çıkarmışlar. Yalandır. Tekzip edilir. Oysa bu haberin çıktığı gün Yunan gemileri İzmir Limanına demirlemişlerdi.

Sarıkışlaya giren Teğmen, muzaffer ve alaycı bir tavırla karşısında duran Osmanlı Paşası ve kurmay heyetine bakıyordu. Sağ elinde, İtalyan revolveri her an ateşe hazır vaziyette, sol elinde güneşte pırıl pırıl parlayan kılıcın kabzası vardı. Sol bacağının üzerine hafifçe yaslanarak anın keyfini çıkartmaya başladı. Kısa adımlarla Ali Nadir Paşanın yanına sokuldu. Elindeki tabancasını düzgünce kılıfına soktuktan sonra, sol eliyle paşanın elinden beyaz bayrağı aldı ve yere attı, sağ eliyle de olanca gücüyle paşanın sol yanağına bir tokat indirdi. Gülmeye başladı. İçinde yılların esaretini, köleliğinin dışa vurumu gibi bir patlama, aşağılanma, hakaret yumağı vardı. Çocukluklarından beri korkuttukları, nefret ettirdikleri Türklerin paşalarından biri karşısında duruyordu ve oldukça çaresizdi. Bu tarihi an her Yunan gencine nasip olabilir miydi? İkinci, üçüncü kez Ali Nadir Paşanın yüzünde patlayan tokatlar, Yunan milletinin, Türk Milletine tarih boyunca atmak isteyip te atamadığı tokadı temsil ediyordu sanki

Yunan Alay Komutanı kendisini Garda bekleyen Manisa Mutasarrıfı Hüsnü Beyin sunduğu ekmek ve tuzu kabul ederken, Manisa halkından kendilerine karşı herhangi bir direniş hareketi gelmeyeceğini anlamıştı. Hüsnü Beyin sunduğu ekmek ve tuz, her şeyi anlatan bir armağandı çünkü. Emek ve alın terinin sembolü ekmek ve tuz. Hüsnü Bey sayesinde, onursuzca bir teslimiyetin ayaklar altına alınmış bir sembolü oluyordu. Albay Çakalos sol yanında Mutasarrıf Hüsnü Bey sağ yanında da Metropolit Yuvakim olmak üzere, caddenin iki yanına yol boyunca sıralanmış yerli Rum ve Ermenilerin alkışları ile ev ve işyerlerine çekilmiş Yunan bayrakları arasında atının üstünde bir fatih edasıyla kurulmuş bir halde Hükümet Konağına doğru ilerledi. Hükümet Konağına Yunan bayrağı çekilmiş durumdaydı.

İzmire, Yunan İşgal Komutanlığına giderek, Bergamada sözde Ermeni ve Yahudilerin katledileceği olasılığından söz ederek, Bergamanın işgal edilmesini isteyen, Bergamanın başına baykuş gibi konan iki melun kimdi?

6 Ekim 1920Şehrin içindeki askerlerin çok işi vardı. İzniki on dört yerinden ateşe veriyorlardı. Hemen yardıma koştuk. Epeyce kibritimiz vardı. Daha sonra tepelik bir yere oturarak Romayı yakan Neron gibi gururlandık (Pliziyotisin anıları)

28 Ekim 1920Öğlen Köprühisarı fırın gibi tüterken gördüm. Görüldüğü kadarıyla önce iyice yağmalanmış ve sonra yakılmıştı. Soğuk şiddetleniyordu. Nöbeti devraldım. Karanlık değildi. Çünkü Köprühisar elektrik gibi aydınlatıyordu. (Pliziyotis)

Yunanlılara karşı ilk düzenli direniş Ayvalıkta oldu. Kaymakam Miralay Ali (Çetinkaya) Bey başarılı bir direniş eylemi başlattı.
Stok Kodu
9786054631025
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
320
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2012-04
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat