Antik Dünyada Kırsal ve Kent

%15
Antik Dünyada Kırsal ve Kent %15 indirimli A. Wallace Hadrill
   
Kentin antik dünya değişik işlevleri vardı: Bu işlevler, kentin fiiksel ve mimari gelişimini, siyasal ve idari rolünü, üretim ilişkilerinin ve ticaretin yönünü, tapınakları ve kutsal alanlarıyla dinsel gelişimi, planlama teknikleriyle toplum sağlığını, eğitim kuramları ve tartışma ortamıyla entellektüel yaşamı ve kültürü, askeri savunma sistemiyle de toplum güvenliğini belirliyordu. Pausanias, "hiçbir devlet yapısı, tiyatrosu ve pazar meydanı olmayan, halkı bir sel yatağının kıyısında dağ kulübelerinde yaşayan Panopeus, nasıl bir kent olarak görülebilir" diye sorarken, günümüzde olduğu gibi, antik dönem insanları için de kent ve kırsalın tezat oluşturduğunu ifade etmektedir.
Ancak, kent, aynı zamanda kendisini çevreleyen kırsal alan ile olan ekonomik, politik ve sosyal ilişkileri ile de tanımlanır. Antik dönem kenti ile kırsalı arasındaki ekonomik, politik, sosyal ve kültürel ilişkilerin incelenmesi ise genellikle ihmal edilmiştir. Tümü antik kenti kırsal bağlantısını daha iyi anlamaya yönelik makalelerden oluşan kitap, konusunda Türkçe yayımlanan ilk kitap olma özelliğini de taşımaktadır.
Antik Dünya Kırsal ve Kent, "Leicester - Nottingham Eskiçağ Toplumu Üzerine Çalışmalar" başlığıyla her biri diğerinden bağımsız üç cilt halinde yayımlanan kitapların birinci cildidir. Diğer kitaplar "Geç Antik Çağda Kent" ve "Yunan ve Roma Dünyası nda Kent"de Homer Kitabevi yayınları arasındadır.
Stok Kodu
9799758293057
Boyut
141-215
Sayfa Sayısı
308
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-01
Çeviren
Lale Özgenel
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat