Kurtuluş Savaşının Manevi Reisi Mehmet Rıfat Börelçi

Kurtuluş Savaşının Manevi Reisi Mehmet Rıfat Börelçi Abdurrahman Kapla
"Mustafa Kemal Paşa'nın huzuruna girdiğimde beni ayakta karşılardı. Utanır, ezilir, büzülür, Atam beni mahcup ediyorsunuz" dediğimde "din adamına saygı göstermek, Müslümanlığın icaplarındandır" karşılığını alırdım.

Bu sözler kime ait? Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Mustafa Kemal Paşa'nın ayakta karşıladığı kim? Mustafa Kemal Paşa'nın bu denli hürmet ettiği din adamını tanıyor muyuz? Türk Devleti'ni kuranlar dikenli yollar ve tuzaklardan geçtiler. Çok çileli yıllara göğüs gerdiler. Düşman esareti altında yaşamaktansa savaşarak ölmeyi yeğlediler ve başardılar. Yedi düvele, emperyalist güçlere göğüslerini siper ettiler. Türk topraklarının düşman çizmeleriyle kirletilmesine izin vermediler. Hepimiz, bir avuç kahramanın gerçekleştirdiği Anadolu İhtilali hakkında bilgi sahibiyiz; ama genel hatlarıyla

Mustafa Kemal Paşa'nın yakın silah arkadaşlarını tanıyoruz. Ali Fuat Cebesoy, İsmet İnönü, Mareşal Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir, Rauf Orbay, Refet Bele ve diğerlerinin isimlerini biliyoruz. Ya Ankara fetvâsını veren, onaylayan yüzelli üç din adamı ve tanımadıklarımız? Veya tanısak da yaptıkları hizmetler hakkında bilgi sahibi olmadıklarımız. Oysa din adamları, Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın yaktığı bağımsızlık ve özgürlük meşalesinin aydınlattığı yola can koydu, baş koydu ve meşaleyi daha çok aydınlattılar.

Bu isimsiz kahramanların her biri işgalden kurtuluşa uzanan yolda bir kilometre taşı oldu. Şimdi, en başta yönelttiğimiz soruyu cevaplayalım. Mustafa Kemal Paşa'nın huzuruna geldiğinde ayakta karşıladığı din adamının adını zihinlerimize kazıyalım. Peki

Yedi düvele boyun eğmeyen Mustafa Kemal Paşa, Mehmet Rifat Efendi'yi neden ayakta karşılıyordu? İşte bu soruların cevabını öğrenmeniz için bu kitap kaleme alındı ve siz sayın okuyuculara, Kurtuluş Savaşı'nın Manevi Reisi Mehmet Rifat Efendi'yi anlatmaya çalıştım.
Stok Kodu
9786054868032
Boyut
130-210
Sayfa Sayısı
590
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2014-02
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat