Çocuk Yazını Çevirisine Yaklaşımlar

%15
Çocuk Yazını Çevirisine Yaklaşımlar %15 indirimli Asalet Erten
ÇOCUK YAZINI ÇEVİRİSİNE YAKLAŞIMLAR
Doç. Dr. Asalet ERTEN
Hacettepe Üniversitesi, Mütercim-Tercümanlık Böl.Öğretim Üyesi

Dünyada ve ülkemizde çeviribilim çalışmalarının hızla artması,yazın çevirisi araştırmalarının çocuk yazını çevirisi araştırmaları ile örtüşmesinin sonucu olarak çocuk yazını çevirisi çeviribilim araştırmalarının ilgi alanı olmuştur. Çocuk yazını çevirisinin farklı kültürler arasında köprü oluşturması, metne özgü çeviri yöntemleri, çocuk okuyuculara hitap tarzı da bu tür çalışmalara ivme kazandırmıştır.
Çocuk yazını çevirisini inceleyen bu kitap sadece kuramdan oluşmamakta fakat kuram ve uygulamayı bütünleştirmeye çalışan bir incelemedir. Kitap yedi bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm çocuk yazınının önemini, ikinci bölüm dünyada ve Türkiyede çoçuk yazınının tarihçesini, üçüncü bölüm çocuk yazını çevirisinin durumunu, dördüncü bölüm çocuk yazını çevirisinde kullanılan kuramsal çerçeveyi, beşinci bölüm kitapları çok satan ve çok çevrilen bir yazar olan Roald Dahlı, altıncı bölümRoald Dahlın en çok sevilen kitaplarından birisi olan Charlie and the Chocolate Factorynin çevirisinde kullanılan çeviri stratejilerini, yedinci bölüm kuramların ışığında Charlie and the Chocolate Factorynin çevirisini incelemiştir.
Kitapta çocuk yazını çevirisi yapacak çevirmenlerin çocuk ruhuna hitap etmeyi bilmesi, bunun için de zihninde bir çocukluk ve çocuk imgesine sahip olması ayrıca seçeceği çeviri stratejilerine iyi karar vermesi irdelenmiştir.
Çeviribilim terimcesine de katkıda bulunan bu çalışmanın sadece akademisyenlere değil çocuk yazını çevirisi ile ilgilenen ve bu alanda araştırma yapacaklara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Stok Kodu
9786054460052
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
186
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2011-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat