YENİ JAMES BOND KİTABI “SOLO” YU WILLIAM BOYD YAZACAK

2013-04-16 11:49:43

YENİ JAMES BOND KİTABI “SOLO” YU WILLIAM BOYD YAZACAK

William Boyd halihazırda devam eden Londra Kitap Fuarı’nda dün günün yazarıydı. Dünkü konuşmasında Boyd, Ian Fleming’in ünlü kahramanı James Bond üzerine yazacağı kitabının adını “Solo” olarak açıkladı. Kitap Waterstones Yayınevi  tarafından 26 Eylül 2013’de çıkarılacak. Yazar ile yapılan 26 Mart 2013 tarihli söyleşide James Bond ve yeni kitap hakkında konuşulanlar şöyle;

- En sevdiğiniz Bond Kitapı hangisi?

- Rusya’dan Sevgilerle (From Russia With Love), bu kitap gerçek bir casusluk romanı. İçeriğinde casuslar, Rusya, soğuk savaş var ve iyi kurgulanmış aldatmaca. Ben Bond kitaplarını biraz abartılı ve gerçek dışı buluyorum. Bu tarz olanları sevmiyorum, gerçekçi ve ayakları yere basanlar ise en sevdiklerim. Ian Fleming öldükten sonra yayımlanan son James Bond romanı Altın Tabancalı Adam’ı (The Man With the Golden Gun) da seviyorum. Çünkü bu kitapta gerçek bir görev var, Jamaika’ya gitmek ve o adama suikast yapmak. Bunlar benim sevdiklerim. Benim kitabımda da bu çok ünlü casus için açık tanımlanmış bir görev var. Son bağlamda bence Rusya’dan Sevgilerle en ilginç Bond romanı.

- Sinemadaki Bond’un edebiyattaki Bond’a benzemediğini düşünüyor musunuz?

- Bond romanları bir bütünlük içinde karakteri ele alıyor ama herkesin Bond’u algılama şekli filmlerle oldu. Fleming’in romanlarına bakarsanız çoğu 1950’lerde basılmıştır ve zamanına göre olağanüstüdür. Örneğin Altınparmak (Goldfinger) 1956 da basılmıştır, o zaman için oldukta sıradışı bir kitaptır. Edebiyattaki Bond kendine sadık kalmıştır, ama sinemadaki için aynısını söyleyemeyiz.

- Tabii pek çok kişinin Bond’u filmlerden tanıdığını söyleyebiliriz.

- Doğru söylüyorsunuz. İnsanlara yeni Bond kitabını yazdığımı söylediğimde Daniel Craig içinde olacak mı diye soruyorlar. Bu bir kitap, film değil. Ama filmler insanların Bond hakkındaki düşüncelerine hakim oluyor. Bu nedenle de onlara Bond’un sinemadan çok önce edebiyat karakteri olduğunu anlatmanız gerekiyor. Edebiyattaki Bond hayranlık uyandıran bir karakter.

- Romanınızda Bond’a neler olacak anlatır mısınız?

- Bu konuda söyleyebileceklerim şunlar: Bond 1924’de doğmuş. Romanınım geçtiği 1969’da Bond 45 yaşında, olgun, tecrübeli bir adam. Artık genç bir casus değil.( Sanırım şu an Daniel Craig bu yaşta ve hala formda. ) Fleming’in romanlarının kronolojisini izlediğim için yani daha yaşlı ve akıllı bir Bond karşımızda. Ama, Fleming ailesine söylediğim gibi, aynı zamanda gerçek bir casus ve gerçek bir görevi var.

- Yazarken zevk aldınız mı?

- Yazarken büyük zevk aldım. Bir kitabı yazarken önemsemeden, ilgi göstermeden yazamazsınız. Gerçekten ciddiye almanız gerekir. Bütün Bond kitaplarını not alarak yeniden okudum. Bond’un dünyasını derinlemesine anlamaya çalıştım. Dediğim gibi Fleming ve Bond romanları hakkında çok şey biliyorum. Bu benim için tekrar  eğitimdi ve kitabımda kullanacağım Bod öğelerine karar verdim.”

Söyleşinin İngilizce videosuna aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QIvs3wY2IRg/

NEW JAMES BOND BOOK: SOLO BY WILLIAM BOYD

Yesterday William Boyd  was the author of the day in London Book Fair. He revealed the title of his James Bond Book as “Solo” which is going to be released on September, 26, 2013 by Waterstones Publishing. In Turkish version, there is the translation of interview on new Bond book. You may find the interview with him on March 26,2013 in below link:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QIvs3wY2IRg/

 

 Kapat