aklında kalsın

ozanın yazdığı şiirlerin içinde

sen kendini bulamıyorsan

o sen değilsin,

sakın üzerine

alınma.

Turani Baba


Ülkemiz kaotik bir süreçten geçiyor. Aydınlanmanın yok edilmeye çalışıldığı ve bu uğurda öz değerlerimizin yok edildiği, cumhuriyet kazanımlarımızın radikal girişimlerle kökten kazınmaya çalışıldığı bir süreçten!

Doğal ki, o kültürün tüm üretimleri, isimleriyle birlikte uslardan silinmeye çalışılıyor. Folklorumuz, halk müziğimiz, evrensel ak yüzümüz silinerek.

Turani Baba, bu varsıllığımızın ayakta durabilen ve savaşımını sürdüren son kuşağından!

Bir tarih Turani Baba; bir kültür; bir yurt, bir yarım yüzyılı tüketmiş soluk! Bir haykırış, bir devrimci öz! Kıraç topraklara ferahlık veren Çamlıbel esintisi. Bir pınar!
Bir yol! Bir Anadolu ne ise, o işte! Çok yaşa ustam hep var ol. Bize ruhumuzu anlat şiirlerinle. Bize yeni ufuklar aç nefesinle. Unutturma köklerimizi. Çal, söyle.

Mehmet Seçkin


Daha önceki yazdığı kitaplarda verdiği mesajların paralelinde yazarımızın bu kitabı hazırlamasındaki amacı; kültür, gelenek-görenek ve toplumun yaşam biçiminden oluşan insanları adeta birbirine bağlayan bir köprüdür. Bu köprüyü sürekli ayakta tutmak ve yaşatmak da o toplumun temel görevidir. Bizim kültürümüzün en önemli öğelerinden birisi de türkülerimizdir. Yazarımız bu kitabıyla, günden güne unutturulmaya çalışılan kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılması ve bundan ders alınmasını hedeflemiştir. Bu maksatla çağımızın en önemli kültür temsilcisi ozanlarımızdan biri olan Turani Baba hakkında bilinmesi gereken bilgileri ve şiirleri derleyerek, okurlarımızın takdirine sunmuştur.
Stok Kodu
9786056228995
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
192
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2012-01
Kapak Türü
Kuşe
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat