Âlemler Rabbinin Ezelî Kelâmı olarak Kurân, müşriklerin Muhammedin sözüdür demelerine karşılık, defaatle onlara meydan okuyarak, eğer öyleyse bir benzerini ortaya koymaya çağırır.
Hayır, bırakın tek bir beşeri; âyetin meydan okuduğu üzere, bütün ins ve cin toplansa bile, Kurânın bir mislini ve benzerini getirmeye muktedir olamamış; söz ile bu meydan okumaya cevap verme gibi bir yoldan asla gidemedikleri için, Kurâna karşı kılıçlara başvurmaya mecbur kalmışlardır.
Bütün insanların ve cinlerin bir benzerini getirmekten aciz kaldıkları mucize kitap, Kelamullah olarak Kurânın icazının en manidar göstergelerinden biri ise, tenâsüptür. Kurândaki bu tenâsüp, yani bütünlük ve uyum o kadar muazzamdır ki, tefsir disiplinleri içerisinde ilm-i münasebet adı verilen bir ilim dalı sırf bu bütünlüğe ve uyuma adanmış haldedir.
Ve asırlar boyu nice âlim nice eseriyle Kurândaki bu bütünlük ve uyumu birçok yönüyle ele almışlardır. Sûrelerin birbiri arasında, sûrelerin kendi içinde, her bir âyetin cümleleri, kelimeleri ve hatta harfleri arasında bu tenâsübü ortaya koyan nice eser vardır. Dahası, sadece mânâ yönüyle değil, ses yönüyle de bir bütünlüğü vardır sûrelerin ve âyetlerin.
Elinizdeki kitap, işte bu gerçeği merkezine alıyor ve ilm-i münasebet dahilinde ortaya konulan o büyük birikimi harmanlayarak, Kurândaki bütünlük mucizesini bütün yönleriyle önümüze koyuyor
Stok Kodu
9786051316222
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
192
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2014-02
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat