Kapadokyaya yerleştiğim günden itibaren nasıl olup da benim bu topraklarda neredeyse bin yıldan bu yana yaşayan atalarımın bölge hakkında bir tek kitap bile yazmamış olduğunu düşündüm. Bu fikir beni, en azından iyi bildiğim ve bölgede binlerce yıldır var olduğunu okuduğum şarap kültürü konusunda bir kitap yazmak konusunda teşvik etti. Buradaki ana amacım, geçmişi yazarak tarihe bir not düşmek oldu.
Bu kitap, insanoğlunun neredeyse yerleşik hayata geçtiği günden itibaren onun yoldaşı olan üzüm ve şarabın tarihini, dolayısıyla uygarlığın tarihini anlatmak amacıyla yazıldı. Özellikle geniş anlamda Hitit başkenti Hattuşaşa kadar uzanan bir coğrafyayı kapsayan Kapadokya da bu kültürün neredeyse 5000 yıldan bu yana var olduğu bir bölge olarak bu zenginliği okurlarla paylaşmamı sağladı ve bu kadim tarih bizi şarap ve bağcılık tarihi açısından Kapadokyanın, yalnızca Türkiyenin değil dünyanın da en eski bölgelerinden biri olduğu gerçeğiyle karşı karşıya getirdi.
Murat YANKI
From the time I settled in Cappadocia that is known as a land of marvels with all the amazing rock formations, the question I asked to myself was; why my Turkish ancestors have left nothing written to our time despite the fact that they have been living on these lands for almost one thousand years. This idea pushed me to do the opposite, so to write a book, but not a novel, a multi purpose book with a deep historical emphasis as well. My sole aim by doing this, has been to leave a written document to future, by taking notes about the past and present.
Being aware of the fact that wine is one of the oldest companions of mankind, I have decided to write a wine guide about Cappadocia. The existence of wine culture in a region is also a proof of how old its history goes back. In this meaning wine goes hand in hand civilisation. This is vey true for broader Cappadocia that covers Hatti and Hittite lands where the oldest findings obtained in archaeological digs are 5000 year old wine related items. And this makes Cappadocia the oldest vinicultural region of Turkey and one of the oldest in the World.
Murat YANKI

MURAT YANKI
1964 yılında Elazığda doğdu. Orta ve Lise öğretimini Galatasaray Lisesi, üniversite eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde tamamladı. Üniversitede okurken 1985 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının açtığı sınavda başarılı olarak İngilizce ve Fransızca dillerinden profesyonel tercüman rehber oldu. 1998 yılında rehberlik yaptığı dillere Japoncayı da ekledi.
2000li yılların başında yemek, şarap ve onların kültürü, tarihi ile ilgilenmeye başladı. Bu ilginin sonucunda Londra merkezli WSET adlı şarap eğitim kurumundan ileri düzey sertifika, İngiltere Brighton merkezli Plumpton Collegeden bağcılık sertifikası ile İtalyan Sommelierler Birliğinden altın diploma aldı. İngilizce olarak Wines of Turkey adlı kataloğu, Historical Wine Map adlı şarap tarihi Türkiyenin şarap tarihi haritasını ve Periler Diyarında Şarap Yolculuğu adında Kapadokya şarapçılığını anlatan bir kitabı yayınladı.
I was born in Elazığ in 1964. I grew up in Istanbul where I completed my school education. I graduated from Galatasaray Highschool in 1983, then I studied Sociology at Boğaziçi University from which I graduated in 1989. By the meantime I passed the exam by Ministry of Culture and Tourism and I became a Professional tourist guide in English and French languages. I then added Japanese to my professional languages in 1998.
I have started to be interested in wine and food and in their history in early 2000s. I attended wine courses by London based WSET institution until Advanced level, I studied Vitculture at the course of Brighton based Plumpton College and I graduated from AIS (Italian Sommeliers Association) course held in Asti/ Torino with golden diploma level. I have written the first wine catalogue about Wines of Turkey in English, the first historical wine map of Turkey and a book titled Periler Diyarında Şarap Yolculuğu (A wine journey in the land of fairies).
Stok Kodu
9786058601642
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
224
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2014-02
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
İngilizce
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat