Tüm İnsanlar Gibi, Samuel Butlerın kuşkusuz en önemli yapıtlarından biri. Pontifex ailesinin üç neslinde vücut bulan Viktoryen burjuva değerlerinin ağır eleştirisinin yapıldığı bu kitap, bize aynı zamanda erdem, mutluluk ve bireysel özgürlük gibi değerleri sorgulatıyor. Yazıldığı dönem göz önüne alındığında kitabın ne kadar devrimci bir nitelikte olduğunu söylemek gerek, belki de bu yüzden Butler bu kitabı yayınlatmak için ölmeyi beklemiş.
George Bernard Shawın 19. yüzyıl İngiliz yaşantısının sıradışı bir anlatısı; olağanüstü tazelik ve özgünlükte, geleceğe dönük isabetli saptamalarla dolu olarak nitelediği Tüm İnsanlar Gibi, bugün de ilk günkü etki ve güncelliğini koruyor ve modern okuyucuları düşüncelerini, inançlarını irdelemeye itiyor.
Türk okuyucusu ile ilk defa buluşacak olan Tüm İnsanlar Gibi, Nihal Gökçenin eşsiz çevirisiyle de okurlara büyük bir okuma keyfi yaşatacak.

Bazıları hayatlarının en mutlu döneminin okul günleri olduğunu söyler. Belki bu doğrudur; ama böyle diyen birini duyunca hep şüpheyle yaklaşırım. İnsanın şu anda bile mutlu olup olmadığını söylemesi zorken, hayatının farklı dönemlerinde ne kadar mutlu ya da mutsuz olduğunu karşılaştırması ne kadar mümkin olabilir? En fazla şunu söyleyebiliriz: Çok perişan vaziyette olduğumuzun açıkça farkında olmadığımız sürece iyi kötü mutlu sayılırız. Pek fazla olmadı, bir gün Ernestle bu konuyu konuşuyorduk, Şimdi o kadar mutluyum ki hayatta hiç bundan daha mutlu olmadığımdan eminim, daha da mutlu olmak istemem, dedi...

George Bernard Shawın 19. yüzyıl İngiliz edebiyatının en büyük isimlerinden ve kendisini en çok etkileyen yedi insandan biri olarak gördüğü Samuel Butler, 1835te Nottinghamshire, İngilterede doğdu. Cambridge Üniversitesinde eğitim gördükten sonra din adamı olmasını isteyen ailesine karşı koyarak Yeni Zelandaya gitti, bir süre orada çiftçilik yaptı ve Darwinin fikirleri ile tanışarak daha sonra Erewhon adıyla ün kazanacak ünlü ütopyasını yazmaya başladı. İngiltereye döndükten sonra büyük başarı kazanan Erewhonun yanı sıra İtalyan sanatı, evrim düşüncesi, hristiyanlık, edebiyat üzerine pek çok eser ve eleştiri yayımladı. İlyada ve Odysseia çevirileri bugün de okunmakta ve en başarılı çeviriler arasında gösterilmektedir. Tüm İnsanlar Gibi romanı kendi isteği üzerine 1902deki ölümünden hemen sonra, 1903te yayımlandı.
Stok Kodu
9789944823562
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
487
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2010-12
Çeviren
Nihal Gökçe
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat