Kendi cenazesinde ağlayabilir mi insan?..


Savaş ölümcül olacaktı tabii. İstediğim, sevdiğim her şeyin arkasında pusuya yatmış bekleyen ölümcül bir şey hep vardı zaten. Olmadığı zaman da, ben kendi ellerimle yaratıyordum.Nasıl ki Amerikalı bir yazarın J. D. Salingerın Çavdar Tarlasında Çocuklarını dikkate almadan komedi mecrasında bir ergenlik romanı yazması düşünülemezse, John Knowlesun Özel Bir Barışını hesaba katmadan bu türü trajik unsurlarla keşfetmek de bir o kadar imkânsız olacaktır.
Belki bir bakıma ancak İngilterede Sineklerin Tanrısı ile mukayese edilebilecek Özel Bir Barış, bir yandan olağanüstü başarısıyla pek çok taklidini teşvik edip bir yandan da John Knowlesun üstesinden geldiği işin katıksız ihtişamıyla bir o kadarının cesaretini kırarken Amerikanın edebi imgeleminin üzerinde hem bir fener hem de bir muhafız gibi yükseliyor.
Mevsimler mevsimleri kovalarken ergenlik romanları halen yayımlanmaya devam ediyor elbette, zaten yayımlanmaya devam da edecek, ancak birbirini takip eden farklı nesiller Özel Bir Barışın neden rakipsiz olduğunu hep kendi tecrübeleriyle keşfediyor.
II. Dünya Savaşı sırasında New Englanddaki yatılı bir okulda okuyan bir grup erkek öğrenciyi konu alan roman, yetişme çağındaki delikanlıların erişebileceği en zirvedeki güzelliklere ve dibin de dibindeki kötülüklere parlak bir ışık tutuyor.

John Knowlesun en parlak başarısı olan roman, hiç tartışmasız bir Amerikan klasiği.
Stok Kodu
9786054820078
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
227
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2014-06
Çeviren
Nihal Gökçe
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat