Milli Mücadele'de Zor Yıllar (1919 - 1922)Kütahya ve Havalisi

Milli Mücadele'de Zor Yıllar (1919 - 1922) Ahmet Öztürk
1. Dünya Savaşı sonunda ağır bir yenilgi alan Osmanlı Devleti, Mondros Ateşkes Anlaşması'nı imzalamak zorunda kaldı. Ülkenin içinde bulunduğu siyasi durum ve Damat Ferit Hükümeti'nin memleketi uçuruma sürükleyen kötü yönetimi, birçok vatanseveri bir şeyler yapmaya mecbur ediyordu. Böyle bir atmosfer içerisinde vatana bütün yürekleriyle bağlı idealist bazı doktorlar "Köycülük" adıyla bir dernek kurmuşlardı.

Bu gençlerin amacı insancıl bir yaklaşımla çalışmak, sağlık, eğitim ve ekonomik konularında köylülere yardımcı olmaktı. Bu mefkureyle yola çıkan dört doktor 10 Nisan 1919'da Kütahya'ya geldiler. Bu tarihten itibaren Dr. Reşit Galip ve Dr. Hasan Ferit Tavşanlı'ya, Dr. Fazıl ile Dr. Mustafa Alp Emet'e yerleşti. Bu arada 14 Mayıs 1919 gecesi Reddi İlhak Cemiyeti Başkanı Ragıp Bey'in, İzmir'in işgal edileceğini bir telgrafla tüm Anadolu'ya bildirmesi Milli Mücadele Hareketi'ni ateşledi. Böylelikle Kuva-yı Milliye ismi altında örgütlenmeler başladı. Memleketin diğer yerlerinde olduğu gibi Kütahya'da da Kuva-yı Milliye ve Müdafa-i Hukuk Cemiyetleri kuruldu.

Zor yıllardı. İşleri oldukça zordu. Çünkü düşmanlar bir yana asker kaçakları, ağaların baskıları, eşkıyalar, hastalıklar, kıtlıklar, hükümetin baskıları ile de mücadele etmek gerekecekti. Batı Cephesi'nin silahlı kuvveti olan Dr. Fazıl Doğan'ın kurduğu Emet Milli Müfrezesi'nin faaliyetleri bu mücadelenin en önemli unsurlarından birisini oluşturuyordu. Dr. Reşit Galip ise Köycülük faaliyetlerine devam ediyor, halkı örgütlüyor ve ağalık sistemiyle de mücadele ediyordu.

Bu kitapta andımızın yazarı, aynı zamanda Köycüler Hareketi Başkanı Dr. Reşit Galip ile Dr. Hasan Ferit'in Tavşanlı'da Milli Mücadele'yi örgütleme faaliyetleri, Dr. Fazıl Doğan'ın Emet Milli Müfrezesi'nin faaliyetleri ile ilgili anıları, Reddi İlhak Cemiyeti Başkanı Ragıp Nurettin'in Tavşanlı-Emet günlükleri, Yunan işgali ve zulmü belgeleri, Cevizdere Savaşı ve Büyük Taarruz'la beraber Kütahya ve havalisinin kurtuluşu, ilk defa yayımlanan belgelerle birlikte bu kitapta yer almaktadır.
Stok Kodu
9786056285325
Boyut
150-210
Sayfa Sayısı
144
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2013-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat