İktisat ve Toplum Sayı 39Türkiye Ekonomisine 200 Yıllık Bir Bakış

%15
İktisat ve Toplum Sayı 39 %15 indirimli Kolektif
Danışma Kurulu : Asaf Savaş Akat (Bilgi Üniversitesi), Dani Rodrik (Princeton Üniversitesi), Fikret Şenses (ODTÜ), Hasan Ersel, Rauf Gönenç (OECD), Kenan Mortan (Mimar Sinan Üniversitesi), Oktar Türel (ODTÜ), Refik Erzan (Boğaziçi Üniversitesi), Şevket Pamuk (Boğaziçi Üniversitesi), Şiir Yılmaz (Gazi Üniversitesi), Taner Berksoy (Okan Üniversitesi), Yılmaz Akyüz (Cenevre
South Centre).
BU SAYIDA Türkiyede (Neden Bu Kadar) Çok AVM Var? - Mert Can DUMAN, Maduro Petrol Zengini Venezuelayı Nasıl Etti? (ve Bundan Bize Ne?) - Serdar SAYAN, Emperyalist Savaşın Yüzüncü Yılında... - Erinç YELDAN, Umut Tacirliği, Kriz ve Türkiyenin 2023 Hedef Miti - Turan SUBAŞAT, Kalkınmanın Kurşuni Çağı - B. Ali EŞİYOK, Kapitalizm ve Mutluluk - Hüseyin ÖZEL, Neoliberalizm ve İnsan Hakları - İzzettin ÖNDER, İstanbul Kültür ve Sanatta Dünyanın Neresinde? Sacit Hadi AKDEDE, Mihail Lermantov Altın Bulutlar Ağlıyor - Levent ÖZÜBEK, Sosyal Bilimler Karnavalının Ardından - Hakan MIHCI
Editörden;
Türkiye ekonomisi yeni bir testten geçiyor. Bu test diğerlerinden biraz farklı. Geçen sayının editörden köşesinde yazdığım gibi kurumsal yapılarda sorun büyük. Yıkılan yapılar üzerine ya doğru yapılar kurulamadı ya da hiçbir yapı kurulmadı. Bu durum iş dünyasından kamuya, bireylere kadar uzanan bir boşluğun doğmasına neden oldu.
Bir işadamı dostum geçen hafta bana şöyle bir cümle kurdu: Hangi tarafta yer alırsanız alın, herkes büyük yara aldı, ortada güven kalmadı. O bunu söyleyince, kendisine sempatim pek olmasa da F. Fukuyamanın güvenin olmadığı yerde hiçbir şey olmaz sözü aklıma geldi. Türkiyede de öyle oldu ki, geçen ay açıklanan tüketici ve reel kesim güven endekslerinde önemli kayıplar gerçekleşti.
2001 krizi sonrasında öne çıkan sektör inşaat sektörü oldu. İnşaat sektörünün kalbi de konut sektörü ve alışveriş merkezleri (AVM) olarak karşımıza çıktı. Türkiye AVM inşaatında dünyada başı çekiyor. Biz de bu sayıda, kapak konusunu Türkiyenin AVM Sevdasına ayırdık. Genç akademisyen arkadaşımız Mert Can Dumanın Türkiyede (Neden Bu Kadar) Çok AVM Var? başlıklı makalesini ilgiyle okuyacağınızı tahmin ediyorum.
Erinç Yeldan ve Turan Subaşat, ekonomide yaşananlara ışık tutacak makaleler kaleme aldılar. Serdar Sayan ise, Türkiyenin unutmaya başladığı rekabet ve piyasa fiyatını yeniden öne çıkartan bir makale yazdı.
Aramıza yeni katılan Levent Özübek bu sayıda Mihail Lermontovu ele aldı ve Altın Bulutlar Ağlıyor başlıklı yazısı ile beni, otuz yıl önce DTCFde Rus Dili ve Edebiyatı Bölümünde okuduğum günlere götürdü. Levent Özübek bizi yazılarına alıştırdı, artık ne biz ondan kopabiliriz ne de o bizden kopabilir gibime geliyor.
Bu sayıdan itibaren geçen sayı çalışmasını yayınladığımız OECD Türkiye Masası Müdürü Rauf Gönenç danışma kurulumuza katıldı, büyüyoruz, gelişiyoruz.
İTDnin twitter hesabında takipçi sayısı 2600ü buldu. Takipçilerimize küçük bir çağrıda bulunuyorum; gerçekten bizi takip etmek istiyorsanız, İTDyi satın alınız, abone olunuz. Bulunmadığımız kentler var; fakat dergiyi internet üzerinde, İTD web sayfasından, D&R ve İdefix web satış noktalarından satın alabilirsiniz.
Okuyarak ve sevgiyle kalın.
Stok Kodu
9771309941073
Boyut
210-297
Sayfa Sayısı
80
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2014-02
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat