Problemleri ve BeklentileriyleTürkiye'de Kur'an Kursları

%15
Türkiye'de Kur'an Kursları %15 indirimli Mehmet Emin Ay
Bu çalışmada, Türkiyede Kur'ân öğretimi kurumlarından biri olan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur'ân Kurslarının problem ve beklentileri araştırılmıştır. Çeşitli bölgelerden farklı şehirler seçilerek Kur'ân Kurslarının Türkiye genelindeki durumu yansıtılmaya çalışılmıştır.
Araştırmanın Giriş kısmında, Kur'ân öğretiminin kısa bir tarihçesi ve araştırmaya ilişkin genel bilgiler verilmiş, problemler ve varsayımlar ortaya konulmuştur.
Birinci Bölümde, anket uygulanan Kur'ân Kursları ile öğrenciler ve öğreticileri ilgilendiren konularda genel bilgiler verilmiştir. Bu bölümde öğrencilerin ve öğreticilerin şahsî durumlarıyla ilgili konular incelenmeye çalışılmıştır.
İkinci Bölümde ise, Kur'ân Kursu öğrencilerinin problem ve beklentileri geniş bir bakış açısıyla ele alınmaya çalışılmıştır. Bu bölümde, öğrencilerin Kur'ân Kurslarına gelişlerinde etkili olan faktörler, gayeleri, aileleri tarafından ziyaret edilme oranları, öğrenimleri sonunda yönelmek istedikleri alan, arkadaşlık ilişkileri yanında diğer problem ve beklentileri incelenmeye çalışılmıştır.
Üçüncü Bölüm, Kur'ân Kursu öğreticilerinin problem ve beklentilerine ayrılmıştır. Öğreticilerin meslekî ve pedagojik formasyon durumları, sosyal ilişkileri konusundaki problem ve beklentileri, ele alınan konulardan bazılarını teşkil etmektedir.
Öğrenci ve öğreticilerin ortak problemleri ve beklentilerinin birlikte ele alındığı ve çeşitli mukayeselerin yapıldığı Dördüncü Bölümde ise, öğrenci-öğretici diyalogu, ders işleme metotları, başarı oranı ve başarısızlık sebepleri... gibi konular araştırılmıştır. (arka kapak)
Stok Kodu
9789756434192
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
208
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat