Adalet ÇağrısıChp İçin Sosyal Demokrasi Seçeneği

%25
Adalet Çağrısı %25 indirimli Hurşit Güneş
Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk tarafından bağımsız bir ülke, laik bir devlet ve çağdaş- Batılı bir toplum yaratmak üzere kuruldu. CHP devrimci ve ilerici bir ruhla kurulmakla beraber, çok partili yaşama geçildiğinden bu yana, varlığını sürdürebilen tek parti olsa da, hiç tek başına iktidar olamadı. 1970li yıllarda sol bir parti olmaya dönüşen CHP, giderek toplumun yoksul kesimlerinden daha az oy almaya başladı.

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş, Adalet Çağrısında bunların nedenini tartışmaya açıyor; 70 yıldır tek başına iktidar olamayan CHPnin, solda yer alan bir parti olarak, iktidara gelebilmesi için yapılması gerekenleri Türkiyede ve dünyada değişen dengeler ışığında irdeliyor.

CHPnin tarihsel gelişimini süzgeçten geçiren Hurşit Güneş, küreselleşmenin hüküm sürdüğü günümüzde dünyada da tartışma konusu olan özgürlük, eşitlik ve adalet kavramlarından, Türkiye koşullarında ne anlaşılması gerektiğine vurgu yapıyor.Siyasi eğilimleri temel alan saha araştırmalarından da yararlanan Güneş, CHPnin geçmişten günümüze izlediği siyaseti, uygulamadaki yanlışlardan çok Doğru siyaset ne olmalıydı? ekseninde değerlendirip Ne yapılmalı? sorusuna yanıt arıyor.

Gerçek adaletin sağlanmasına, demokratik hak ve özgürlüklerin daha da genişletilmesine önayak olan yeni bir CHP öngören Hurşit Güneş şu sözlerle noktayı koyuyor: Bir eksende özgürlük, diğer eksende adalet İşte bu iki eksen çerçevesinde CHP yeniden ve tek başına iktidar çabasına girişebilir. Ama geçmişe sahip çıkan bir parti olmaktan çok, geniş kitlelere geleceklerinde bir refah artışı ve mutluluk vaat ederek!

Adalet Çağrısı bir manifesto değil, yüksek sesle düşünme kitabı. Okuru da bu düşüncelere katkıda bulunmaya davet ediyor.

Yazar hakkında:
Prof. Dr. Hurşit Güneş; 1957 yılında Ankarada doğdu. Liseyi Ankara Kolejinde, üniversiteyi 1980 yılında İngilterede (University of Kent at Canterbury), Ekonomi ve Politika dalında tamamladı.1983 yılında Galler Üniversitesinden (University of Wales, Cardiff) (Magister in Scientia Economica) derecesini aldı. 1984 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümüne araştırma görevlisi olarak girdi. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesinde 1988 yılında Türkiyede Para Arzının Belirlenmesi ve Kontrolü konulu tezle doktorasını aldı.1991 yılında kurulan DYP-SHP koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı Erdal İnönüye ekonomik konularda başdanışmanlık yaptı. Bu görevi sürecinde Rekabet ve Tüketici Yasa Tasarıları Komisyonu başkanlığı yaparak bu yasaları hazırlattı. 1994 yılında Manchester Üniversitesinde (İngiltere) misafir öğretim üyeliği yapan Güneş, 1996 yılbaşında profesörlüğe atandı. 1997-2002 döneminde çeşitli finansal kuruluşlara danışmanlık yaptı, 2002-2007 arasında da uluslararası bir şirketin Türkiyedeki yönetim kurulu başkanlığını yürüttü.2001-2010 döneminde ekonomik konularda köşe yazarlığı yaptığı Milliyet gazetesinden 26 Mayıs 2010 tarihi itibariyle ayrıldı. TBMM 24. Dönem Kocaeli milletvekili seçilen Hurşit Güneş, 2011 seçimlerinde genel başkan yardımcılığı yaptı. Şu anda CHP Parti Meclisi üyesidir.
Stok Kodu
9786050921007
Boyut
140-230
Sayfa Sayısı
168
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2014-06
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat